Porozumienie na trójstyku! Współpraca Województwa Śląskiego, Kraju Żylińskiego i Kraju Morawsko-Śląskiego

Porozumieniechelstowski

Redakcja

29 lutego 2024

W Istebnej, w miejscu, gdzie spotykają się ze sobą trzy państwa Polska, Czechy i Słowacja, oraz trzy regiony Województwo Śląskie, Kraj Żyliński i Kraj Morawsko-Śląski, podpisane zostało oświadczenie o współpracy tych regionów. - To historyczne porozumienie - komentuje marszałek Jakub Chełstowski. 

Oświadczenie o współpracy tych trzech regionów podpisali w Istebnej:  marszałek województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski, przewodnicząca Samorządowego Kraju Żylińskiego Erika Jurinová, hejtman Kraju Morawsko-Śląskiego Jan Krkoška.

Decyzja o rozszerzeniu współpracy na szczeblu regionalnym została podjęta w lutym 2023 roku podczas polsko-czesko-słowackiego spotkania na Trójstyku. Ale idea powstała już wcześniej, przy okazji targów w Cannes. 

W projekcie współpracy przewidziane są przedsięwzięcia gospodarcze, spotkania ekspertów oraz trójstronna promocja regionów. Przyjęto, że projekty będą realizowane corocznie, na zmianę w każdym z regionów partnerskich.

- Jesteśmy podobni kulturowo, gospodarczo, naukowo. Ta granica jest umowna - powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3