17 czujników rozmieszczonych na terenie Dąbrowy Górniczej umożliwia monitorowanie stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Dane z punktów pomiarowych podawane są w czasie rzeczywistym.
System monitoringu jakości powietrza działa w Dąbrowie Górniczej od 2017 roku. Po przerwie spowodowanej zmianą operatora, 2 lutego przywrócono możliwość monitorowania stężenia pyłów PM10 i PM2,5.
Obecnie system obsługuje firma Syngeos, która rozmieściła na terenie miasta 17 czujników. Dane z punktów pomiarowych są dostępne w czasie rzeczywistym w moblinej aplikacji „Syngeos – nasze powietrze”, którą można pobrać na smartfony z systemami Android i IOS.
Monitoringowi jakości powietrza dedykowana jest także strona www.naszepowietrze.pl. W obu przypadkach należy wybrać Dąbrowę Górniczą, a następnie jeden z 17 punktów pomiarowych.
– Jakość powietrza monitorujemy w mieście od 2017 roku. Obserwujemy, że poprawia się ono z roku na rok. Spora w tym zasługa programu wymiany pieców węglowych. Dzięki dofinansowaniu do tej pory zlikwidowanych zostało prawie pięć tysięcy takich pieców – podkreśla Marcin Janik, naczelnik Wydziały Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.
Już niebawem – w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2024-2026 – dąbrowianie będą mogli składać kolejne wnioski o dofinansowanie do zmiany starego sytemu ogrzewania opartego na paliwie stałym.