Największe kluby w katowickiej radzie zobowiązały się do czystej kampanii

Czysta kampania katowice

Redakcja

2 lutego, 2024

Na dzisiejszym briefingu szefowie klubów Koalicji Obywatelskiej Łukasz Borkowski i Damian Stępień z Forum Samorządowego i Marcin Krupa oraz towarzyszący im radni zobowiązali się do prowadzenia kampanii wyborczej w inny sposób niż dotychczas. Z ulic mają zniknąć dykty i banery szpecące miasto w okresie przedwyborczym. Wszystkie reklamy mają zostać powieszone na wyznaczonych miejscach lub na terenach prywatnych.

Chcemy, by działania kandydatów w nadchodzących wyborach nie niszczyły wizerunku miasta oraz by nie wpływały negatywnie na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Apelujemy do wszystkich komitetów, które zostaną zarejestrowane, by przyłączyły się do naszej deklaracji. Jesteśmy przekonani, że można rywalizować w wyborach z poszanowaniem przestrzeni publicznej, zasad bezpieczeństwa i troski o wizerunek naszego miasta - mówi Łukasz Borkowski z Koalicji Obywatelskiej.

Dzisiejsze oświadczenie radnych koresponduje z niedawnym zarządzeniem prezydenta Katowic Marcina Krupy, w którym zostało wskazanych 107 miejsc na terenie Katowic, na których będzie można legalnie i bezpiecznie wieszać ogłoszenia wyborcze. Podobne regulacje obowiązują w niektórych innych miastach np. w Chorzowie, dzięki czemu nie ma tam problemów z zasłaniającymi widoczność banerami czy szpecącymi ulice kartonowymi „choinkami” na latarniach.

Zarządzenie prezydenta Marcina Krupy to krok w bardzo dobrym kierunku, w kierunku ucywilizowania zasad prowadzenia kampanii wyborczej. Wpisuje się on w oczekiwania mieszkańców oraz organizacji pozarządowych, które zawsze krytycznie oceniały to co działo się z przestrzenią Katowic przed każdymi wyborami. Dzisiejszym wystąpieniem chcemy wesprzeć tę inicjatywę - mówi Damian Stępień z Forum Samorządowego.

Kilka dni temu premier oficjalnie ogłosił wybory samorządowe, które mają odbyć się 7 kwietnia. Dzisiejsze wystąpienie radnych oraz regulacje wprowadzone przez miasto dają nadzieję, że po raz pierwszy mieszkańcy Katowic nie będą musieli mierzyć się widokiem niechcianych ozdób na latarniach oraz zasłaniających widoczność banerów na barierach przy ulicach.

powiązane artykuły:

Kurtki zimowe dla dzieci
Lifestyle 1 lutego, 2024

Istnieją takie elementy ubioru, których wprost nie może zabraknąć w dziecięcej garderobie. Jedny

Marcinkrupakoalicjaobywatelska
Lokalne 30 stycznia, 2024

Poseł Wojciech Saługa, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim, w imieniu K

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.5µg/m3 PM2.5: 32.8µg/m3