W Dąbrowie Górniczej otwarto centrum przesiadkowe

Centrum przesiadkowe dabrowa gornicza

Redakcja

13 kwietnia 2023

Można już korzystać z nowej niemal 2-kilometrowej drogi, która połączyła ulicę Sobieskiego z ulicą Kościuszki i pozwala ominąć centrum Dąbrowy Górniczej. Do dyspozycji mieszkańców są też dwa parkingi z 375 miejscami postojowymi w centrum przesiadkowym przy kolejowej stacji.

Przebudowa układu drogowego wraz budową centrum przesiadkowego w śródmieściu to jedna z kluczowych dąbrowskich inwestycji. Od października 2020 powstały:

  • prawie 2 km droga łącząca ul. Sobieskiego z ul. Kościuszki i przebudowaną ul. Kolejową;

  • droga pod nowym wiaduktem kolejowym, która łączy ulice Kościuszki i Limanowskiego;

  • tunel pieszo-rowerowy w miejscu zlikwidowanego przejazdu przy ul. Konopnickiej;

  • droga łącząca ul. Limanowskiego i ul. Robotniczą;

  • parkingi na 375 miejsc po obu stronach torów z wjazdami od ulicy Kolejowej i Limanowskiego;

  • przejście podziemne z windami między peronami i parkingami po obu stronach torów;

  • centrum przesiadkowe przy dworcu PKP, do którego dojeżdżają autobusy;

Ważnym elementem inwestycji była budowa nowej kanalizacji deszczowej. 

– Wymagało to wielu prac ziemnych. Dość powiedzieć, że pod wiaduktem kolejowym, pod którym przejeżdżają dziś kierowcy, wykop pod trzy zbiorniki retencyjne miał aż 14 m głębokości – mówi Zbigniew Kubik, naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych. 

Jak dodaje, kolejny zbiornik retencyjny powstał w rejonie ul. Przybylaka.

Elementem kanalizacji deszczowej są także nowe przepompownie. Ta przy głównym wiadukcie ma podwójne zasilanie: z pompy głównej i rezerwowe z agregatu. Przepompownia powstała także przy tunelu pieszo-rowerowym.

Otwarta we wtorek dwupasmowa droga ma 7 m szerokości i 1900 m długości. Łączy rejon dworca kolejowego z rondem przy Urzędzie Pracy, można z niej także wyjechać i zjechać do Centrum Handlowego Pogoria. W przyszłości droga może zostać rozbudowana o drugą jezdnię.

– Nowa droga powstawała w trudnym terenie. Z tego powodu nad torami do bocznicy huta Bankowej trzeba było wybudować dwa wiadukty. Zdecydowaliśmy się na tę inwestycję, żeby przenieś dużą część ruchu samochodowego poza centrum naszego miasta. Ten komfort mieszkańcy odczują w pełni, gdy dobudujemy połączenie ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego. Tę inwestycję zamierzamy rozpocząć jeszcze w tym roku, otrzymaliśmy bowiem na to zadanie obietnicę dofinansowania – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Oprócz układu drogowego, modernizację przeszło również torowisko i trakcja elektryczna w rejonie stacji. Dodatkowo dołożono tam trzeci tor, pozwalający obsługiwać ruch lokalny. Zachowano także miejsce na czwarty tor. Na stacji zmodernizowano perony i zbudowano prowadzące do nich przejście podziemne z windami.

– W Dąbrowie Górniczej pociągi jeżdżą po nowym wiadukcie, który zastąpił skrzyżowanie w poziomie szyn i zapewnił sprawne przejazdy kolejowe oraz bezpieczną komunikację drogową. Podróżni korzystają z wyposażonej w windy wygodnej stacji, skąd dojadą pociągiem, najbardziej ekologicznym rodzajem transportu zbiorowego, w stronę Katowic i Częstochowy – mówi Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wartą 234,5 mln brutto zł inwestycję zrealizowało konsorcjum dąbrowskich spółek Nowak-Mosty i Complex Dąbrowa Górnicza. Koszt poniesiony przez miasto to 149,8 mln zł brutto z czego 82,5 mln zł to dofinansowanie: 56,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz 26 mln zł z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przedsięwzięcie prowadzone było wspólnie przez miasto i PKP PLK S.A.

powiązane artykuły:

centra przesiadkowe na Śląsku
Lokalne 8 lutego 2023

Nie możecie rozstać się z samochodem? Niestety w Waszej okolicy nie ma przystanku lub dworca kole

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny
Lokalne 11 kwietnia 2023

W roku 2023 w Dąbrowie Górniczej realizowane będą dwa procesy, w ramach których mieszkańcy będą m

Tbs dabrowa gornicza
Lokalne 6 kwietnia 2023

Dąbrowa Górnicza ogłosiła nabór wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkań budowanych w ramach inw

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3