Jak funkcjonują Centra Przesiadkowe? Gdzie znajdziemy je w województwie śląskim? Wyjaśniamy!

centra przesiadkowe na Śląsku

Redakcja

8 lutego, 2023

Nie możecie rozstać się z samochodem? Niestety w Waszej okolicy nie ma przystanku lub dworca kolejowego? Codziennie szukacie miejsca parkingowego w centrum miasta i macie już dość? Wystarczy rozważyć korzystanie z centrum przesiadkowego i przesiąść się w pociągi Kolei Śląskich, dzięki czemu unikniecie dodatkowych opłat parkingowych, wielogodzinnych korków i zbędnego stresu.


W województwie śląskim znajduje się już kilka dużych centrów przesiadkowych oraz parkingów Park&Ride. Znajdziecie je nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miasteczkach i wioskach położonych przy liniach komunikacyjnych Kolei Śląskich. Jeżeli pracujecie w centrach dużych miast naszego regionu jak Gliwice, Katowice, czy Częstochowa wybierzcie parkingi Park&Ride, które znajdziecie w pobliżu kilku większych przystanków i dworców kolejowych. W Częstochowie znajdują się między innymi obok przystanku Raków oraz przy dworcach Stradom i dworcu głównym Częstochowa. Uwaga, ważne! Podróżujący pociągami mogą korzystać z parkingów bezpłatnie!

Szukacie ich w Katowicach lub Tychach? Znajdziecie je obok dworców kolejowych, między innymi tuż obok głównego dworca w Tychach oraz w katowickiej Ligocie. Znajdują się tam także miejsca postoju dla rowerów oraz przystanki autobusowe! Tutaj docieramy do centrów przesiadkowych.

Co to? Dzięki nim możecie skorzystać z transportu publicznego bez konieczności podróży własnym samochodem, łatwo zmieniając środek transportu, np. autobus przesiadając się w Koleje Śląskie. Jeżeli mieszkacie w znacznej odległości od Waszego miejsca pracy lub nauki możecie dotrzeć autobusem, lub tramwajem do Centrum Przesiadkowego, a dalej wyruszyć w podróż Kolejami Śląskimi. Taką możliwość daje między innymi otwarte w grudniu 2022 roku Centrum Przesiadkowe w Gliwicach. Dotrzecie stąd Kolejami Śląskimi do Bytomia, ale także do Katowic i Częstochowy.

Parkingi Park&Ride oraz centra przesiadkowe znajdziecie w mniejszych miejscowościach, co na szczęście staje się normą w naszym regionie. Z łatwością zmienicie swój środek transportu lub zaparkujecie bezpłatnie w Lublińcu, ale także w niedalekiej przyszłości w Tarnowskich Górach, czy w Zabrzu. Parkingi Park&Ride i centra przesiadkowego znajdziecie między innymi w Łazach, Goczałkowicach-Zdroju w pobliżu przepięknego parku zdrojowego oraz w pobliżu zabytkowego budynku dworca kolejowego w Cieszynie. Polecamy Wam zmiany na lepsze!

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3