Ukończenie studiów - co powinni zrobić absolwenci?

Zdjecie silesia24

Redakcja

26 kwietnia 2022

Dostanie się na swoje ulubione studia to pierwszy poważny krok ku przyszłości. Ukończenie ich, to jest już wyższy poziom i trzeba robić wszystko, aby cały ten okres maksymalnie wykorzystać. Niestety, niektórzy na pierwszy ogień stawiają zabawę, co przeważnie nie kończy się dobrze, bo rynek pracy takiego delikwenta może zweryfikować, a niewykluczone, że nie zda niektórych egzaminów. Kolejnym krokiem jest droga zawodowa, która rozpoczyna się wraz z momentem otrzymania dyplomu wyższej uczelni. Co w tej sytuacji powinni zrobić studenci? Jak się zachować? Na te oraz inne pytania odpowiemy sobie w poniższym tekście.

Podjęcie zdecydowanych kroków

Studenci nie do końca mają określone oczekiwania co do pracy i jej charakteru. Dla niektórych już samo obronienie pracy magisterskiej czy licencjackiej jest bardzo istotne. Owszem, ma to ogromne znaczenie, natomiast sam dyplom uczelni wyższej nie zapewni wysokich zarobków. Pracodawcy obecnie nadal cenią wyższe wykształcenie, jednak bardziej istotne jest to, czy absolwenci na rynku pracy podejmą zdecydowane działania i będą posiadać takie cechy, które pomogą zdobyć odpowiednie zatrudnienie.

Częstym problemem jest zachłyśnięcie się dyplomem i uważanie, że pracodawcy powinni wręcz błagać taką osobę o przyjęcie danej oferty. O ile takie rzeczy nadal się przytrafiają, to jednak dotyczy to kierunków technicznych, gdzie pracodawcy wymagają konkretnych umiejętności, a wyspecjalizowani pracownicy są potrzebni. Niestety, studenci czas po obronie lubią "przebalować" i przedłużyć świętowanie, nie zdając sobie sprawy z tego, że czas ucieka. Szukanie pracy nie jest takie trudne, a na pewno warto robić wszystko, by cały czas wzmacniać swoje kompetencje poprzez szkolenia czy kursy. W dobie internetu wiele z nich jest darmowych bądź sam udział kosztuje niewiele, więc tak naprawdę to tylko i wyłącznie od inwencji twórczej zależy to, czy studenci sobie poradzą czy też nie.

Nie można też zapomnieć, że warto już dokształcać się zawczasu i poświęcać coś ekstra, żeby być krok przed swoimi kolegami i koleżankami ze studiów. Wejście na rynek pracy nie musi być wcale odbiciem się od wielu firm, tylko sam ten proces można przejść "suchą stopą". Absolwenci na rynku pracy z określonymi kompetencjami i doświadczeniem są mile widziani przez pracodawców od tych, którzy nie mogą się pochwalić osiągnięciami zawodowymi.

Gdzie szukać pracy po studiach?

Zagadnienie, o którym teraz sobie opowiemy wcale nie jest takie trudne. Wyobraźmy sobie jak kiedyś wyglądał rynek pracy - mniej stanowisk, mniejsza technologizacja i tym samym ciężej było znaleźć pracę. Warto nadmienić, że szukanie pracy odbywało się poprzez urząd pracy czy też ogłoszenia w prasie. Dziś jest o tyle łatwiej, że jest wiele portali ogłoszeniowych bądź stron, które ułatwiają dostęp do miejsc, w których absolwenci mogą się odnaleźć na rynku pracy. Przykładem tego niech będzie https://sdka.cm.uj.edu.pl/pl/przydatne-strony-internetowe/. Taki spis stron ułatwi osobom dotarcie do wielu miejsc, ale również podjąć pierwsze kroki, które pozwolą na rozwijanie kariery zawodowej.

Pomimo tego, że coraz więcej czasu spędzamy w internecie, to niektórzy decydują się na płatne staże i praktyki. Nie będziemy krytykować tego rozwiązania, a nawet warto je pochwalić, że studenci godzą się na pracę za mniejsze pieniądze, by udowodnić pracodawcy, że są wartościowymi ludźmi. Jasne, to też wynika z tego, że pobierają jeszcze naukę, a sam pracodawca wiąże z nimi nadzieję, jednak w tej sytuacji trzeba pokazać dużo cierpliwości i zaangażowania. 

Nie można też zapomnieć o tym, że warto szukać rekomendacji wśród bliskich osób. Będąc pewnym własnych umiejętności i możliwości zawodowych, można wykorzystać swoje znajomości. Nie ma w tym niczego złego, a nawet pracodawcy chętniej zatrudnią taką osobę, ponieważ maksymalnie ograniczy im to czas na poszukiwanie nowego pracownika.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3