Trwają przygotowania do jubileuszowej 60. edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej

32 TKB w Żywcu fot Waldemar Kompała

Redakcja

24 kwietnia 2023

Tegoroczna edycja, jednej z największych i najbardziej znanych w Europie imprez folklorystycznych, odbędzie się w dniach od 29 lipca do 6 sierpnia. Prezentacje ponad 70 polskich i kilkunastu zagranicznych zespołów będzie można oglądać na pięciu głównych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a także podczas 45. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach, 76. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie i 28. Festynu Istebniańskiego.

A wszystko rozpoczęło się 16 sierpnia 1964 r. w Wiśle, kiedy to dzięki entuzjazmowi i uporowi tamtejszych społeczników, z sentymentu, potrzeby serca i głębokiego poszanowania dla lokalnych tradycji zorganizowany został pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej. Impreza o znacznie mniejszym niż dzisiaj zasięgu była przede wszystkim przeglądem zespołów folklorystycznych z miejscowości ówczesnego powiatu cieszyńskiego: Istebnej, Koniakowa, Jaworzynki, Goleszowa, Wisły i Cieszyna, wzbogaconym o koncerty zespołów z Żywca i Zaolzia. Wystąpili wówczas lokalni gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, a także grupy wokalne, kapele i tancerze. Wzorowano się na przedwojennym Święcie Gór, którego II edycja odbyła się w Wiśle w 1937 r. oraz organizowanym od 1948 r., w pobliskim Jabłonkowie, Gorolskim Święcie.

15. TKB w Wiśle, fot. Bogdan Ziarko
15. TKB w Wiśle, fot. Bogdan Ziarko

Obecnie w Beskidach rodzime tradycje nadal stanowią wartość niepodważalną oraz inspirację do działania na rzecz ich pielęgnacji i kultywowania, a Tydzień Kultury Beskidzkiej, każdego roku, gromadzi ponad 100 tysięcy widzów i daje możliwość prezentacji kilku tysiącom wykonawców w pełni rozmiłowanych w folklorze.

Podczas 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbędą się samodzielne przeglądy konkursowe: 54. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu i 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle.

Razem z Tygodniem Kultury Beskidzkiej swój jubileusz obchodzić będą Wawrzyńcowe Hudy, odbywające się w Ujsołach po raz 45.

Jak co roku, podczas beskidzkiego święta folkloru będzie można uczestniczyć w Targach Sztuki Ludowej, barwnych korowodach, jarmarkach, pokazach rękodzieła i wyrobów owczych, wystawach, warsztatach, potańcówkach ludowych, a nawet okolicznościowych biegach. Ponadto w wielu miejscach zorganizowane zostaną animacje i warsztaty dla najmłodszych miłośników kultury ludowej.

Podczas tego wyjątkowego, 9-dniowego Tygodnia zaprezentuje się około 4 tysięcy wykonawców – tancerzy, śpiewaków, instrumentalistów i twórców ludowych.


powiązane artykuły:

F2d80e60bacbc9e137d1f1431c6ad0a5
Turystyka 18 kwietnia 2023

W ramach projektu "Apteczka na Szlaku" w polskich i słowackich górach pojawiło się już 51 skrzyne

OTWARCIE ŚLĄSKIEGO SEZONU MOTOCYKLOWEGO
Lifestyle 13 kwietnia 2023

Miasto Szczyrk po raz kolejny zaprasza na organizowane w naszym regionie Otwarcie Sezonu

The Loop – wielka pętla beskidzka
Turystyka 9 lutego 2023

W Beskidach powstanie długodystansowy, 250-kilometrowy szlak górski mający swój początek i koniec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3