W Katowicach powstała kolejna miejska pasieka

Pszczoły na dachu NOSPR fot Radosław Kaźmierczak

Redakcja

24 kwietnia, 2023

W tym roku katowickie pszczoły zamieszkały nie tylko, jak w latach poprzednich w ulach stojących na dachach Basenu Brynów i NOSPR-u oraz przy zjeżdżalni Basenu Burowiec. Czwarta miejska pasieka powstała przy Basenie Zadole. Latem, w siedmiu miejskich ulach swój dom znajdzie blisko 280 tys. pszczół.

Początkowo miasto opiekowało się trzema rodzinami pszczelimi. Teraz miejskich uli jest siedem. Po dwa ule stoją na dachach budynków: Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Basenu Brynów. Kolejne dwa ule postawiono na terenie Basenu Zadole, a jeden na terenie Basenu Burowiec – mogą je obserwować osoby korzystające z tych pływalni.

Choć zazwyczaj pszczoły miodne są hodowane z powodu miodu, to w naszej akcji nie miód, ale właśnie pszczoły są najważniejsze. Pomagają nam zwracać uwagę na to jak istotne jest współistnienie różnych gatunków zwierząt i roślin w życiu codziennym – zauważa Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta Katowice. 

– Miód zebrany w tym roku znów posłuży do promocji miasta. Aby zwrócić uwagę na miejsce usytuowania uli nadaliśmy mu nazwę „Miód z kroplą Katowic” oraz „Miód z nutą Katowic”. Słoiczki z miodem można wygrać m.in. w konkursach organizowanych na profilach miasta w mediach społecznościowych, więc zachęcam do ich śledzenia – dodaje naczelnik.

ule basen zadole

Ule zasiedlone przez miejskie pszczoły są w 100% ekologiczne. Powstały wyłącznie z naturalnych materiałów, bez zastosowania tworzyw sztucznych czy styropianu. Do ich pomalowania użyto wyłącznie ekologicznych farb. Ule stojące na budynkach są zamocowane z dala od krawędzi dachu. Nie ma w nich luźnych elementów narażonych na działanie wiatru. Przy każdym ulu mocowane jest poidełko.

Miasto, szczególnie takie jak Katowice, w którym połowa powierzchni to tereny zielone, to dla pszczół bardzo przyjazne środowisko. Jest w nim cieplej, dzięki czemu sezon pylenia jest dłuższy. Jest więcej różnorodnych kwiatów (parki, ogródki działkowe). Nie występują też gigantyczne pola monokulturowe (na przykład z rzepakiem). Ważne jest również to, że w mieście bardzo rzadko stosuje się pestycydy i nawozy sztuczne do wspomagania rozwoju roślin.

Na zlecenie Katowic przeprowadzono badania porównujące miód zebrany w centrum Katowic (z dachu NOSPR-u) z losowo wybranym miodem ze sklepowej półki. Ich wyniki pokazały, że katowicki miód w ogóle nie zawierał pozostałości pestycydów. Nie zaobserwowano w nim też zwiększonej zawartości pierwiastków ciężkich - w porównaniu z miodem komercyjnym zawierał on prawie pięć razy mniej żelaza i dwa razy mniej rtęci.



powiązane artykuły:

IMG 8966
Lokalne 25 lipca, 2019

"Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia". Tak prawdopodobnie powiedział Al

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.0µg/m3 PM2.5: 11.7µg/m3