Jakub Chełstowski triumfuje. Nieudana zemsta Prawa i Sprawiedliwości

IMG 20230424 171914 3
Kastelik

Szymon Kastelik

24 kwietnia, 2023

Jakub Chełstowski pozostaje na stanowisku marszałka województwa śląskiego. Wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości nie znalazł poparcia u wymaganej większości radnych. 

WIDEO - WYPOWIEDZI: CHEŁSTOWSKI, KAWULOK, KOCIK, CHĘCIŃSKI


Jak zapowiedzieli, tak też zrobili. Radni Sejmiku województwa śląskiego z Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o odwołanie Jakuba Chełstowskiego z funkcji marszałka województwa. Głównym argumentem radnych z PiS-u był fakt, że Chełstowski został wybrany z listy ich ugrupowania, a w listopadzie ubiegłego roku odszedł od nich i założył wraz z trojgiem innych radnych PiS własny klub: Tak dla Polski i rozpoczął współpracę z dotychczasową opozycją.

Innymi argumentami były tezy, które radni PiS stawiają już od kilku miesięcy. To m.in. nieprawidłowości w Funduszu Górnośląskim (który według Chełstowskiego nadzorował były wicemarszałek Wojciech Kałuża) lub też inne problemy w np. GPW czy Stadionie Śląskim. Ich argumentacja opierała się na różnych doniesieniach medialnych, które w większości nadal nie znalazły swojego odzwierciedlenia np. w prokuratorskim śledztwie lub zarzutach. 

Radni PiS od samego początku obrad oburzali się na sposób prowadzenia dyskusji nad odwołaniem Chełstowskiego. Po głosowaniu uznali, że nie zostali całościowo dopuszczeni do głosu, nie mogli powiedzieć o nieprawidłowościach w spółkach nadzorowanych przez Urząd Marszałkowski i zapowiedzieli, że opuszczają sesję i nie będą uczestniczyć w pozostałych głosowaniach.

24 do 18

Samo głosowanie również nie było wolne od kontrowersji. Jeden z radnych "za szybko" wrzucił swoją karteczkę do urny i większość uznała, że głosowanie trzeba powtórzyć. Oczywiście przy oburzeniu radnych PiS. 

Wszystko trwało ponad godzinę. Część dziennikarzy zdążyła udać się na konferencję z udziałem ministra zdrowia w Sali Marmurowej gmachu Sejmu Śląskiego i wrócić na głosowanie.

Za odwołaniem Chełstowskiego zagłosowało 18 radnych, a przeciw 24. Aby odwołać marszałka woj. śląskiego potrzebnych było 27 głosów, zatem radnym PiS zabrakło 9 głosów za ich wnioskiem. Według plotek Prawo i Sprawiedliwości proponowało różne układy radnym z Platformy Obywatelskiej, aby tylko odwołać Jakuba Chełstowskiego. Miała to być zemsta za "zdradę". Jak się okazało, żaden radny z nowej koalicji rządzącej nie dał się złamać. 

- Ten wniosek nie był merytoryczny. Wszędzie były kłamstwa i luki w pamięci radnych Prawa i Sprawiedliwości - powiedział po głosowaniu Jakub Chełstowski. Stwierdził, że była to próba destabilizacji zarządu województwa. 

- Nie jesteśmy zdziwieni, ale jesteśmy oburzeni metodą jaka się tutaj odbyła - powiedziała Beata Kocik, radna z Prawa i Sprawiedliwości.

IMG 20230424 171752 2

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 42.6µg/m3 PM2.5: 33.0µg/m3