Ratownik z Sosnowca zamontował ponad 50 apteczek w Beskidach. Co dalej z projektem?

F2d80e60bacbc9e137d1f1431c6ad0a5

Redakcja

18 kwietnia 2023

W ramach projektu "Apteczka na Szlaku" w polskich i słowackich górach pojawiło się już 51 skrzynek wyposażonych w najważniejsze artykuły pierwszej pomocy. Daniel Wojnar finansuje swoją inicjatywę dzięki środkom pozyskanym w serwisie zrzutka.pl. Niedawno zdradził, gdzie pojawią się najnowsze skrzynki, jak usprawni swój projekt i... skąd weźmie na to pieniądze!

17 000 zł zgromadzonych przez Daniela w serwisie zrzutka.pl stanowi niemal 90% pierwotnego celu zrzutki. Dlaczego zatem pozwoliło na realizację nieco ponad połowy ambitnego planu? 

20 000 zł to przybliżony koszt stworzenia i wyposażenia 100 skrzynek aptecznych. A wydatki związane z Apteczką na Szlaku nie kończą się na montażu skrzynki - konieczne jest regularne uzupełnianie jej wyposażenia i częste naprawy, gdyż impregnowane drewno nie wykazuje wystarczająco wysokiej odporności na trudne warunki pogodowe. Ten drugi problem w najbliższej przyszłości uda się rozwiązać.

Daniel zdradził, że planuje stopniowo wymieniać drewniane skrzynki na nowe, wykonane ze stali nierdzewnej. Zdemontowane, drewniane skrzynki - jeśli będą w dobrym stanie - trafią w miejsca, w których nie ma jeszcze Apteczki na Szlaku. Tam będą służyć turystom aż się zużyją i nadejdzie czas na ich wymianę. Taka operacja wiąże się z ogromnymi kosztami - skrzynka wykonana ze stali nierdzewnej jest niemal 10-krotnie droższa od drewnianej! Ma jednak wiele zalet - jest niezawodna i odporna na zniszczenie, a hermetyczne zamknięcie gwarantuje bezpieczne warunki przechowywania umieszczonych w niej wyrobów medycznych. Pierwsza stalowa skrzynka ma się pojawić przy schronisku PTTK Markowe Szczawiny. Kolejnych 20 trafi na Główny Szlak Beskidzki. Team Apteczki na Szlaku początkowo planuje rozmieszczenie stalowych skrzynek na GSB co 25 km. Z czasem pojawi się ich więcej, w mniejszych odległościach.

apteczka na szlaku

Duże inwestycje wymagają dużych pieniędzy, a o te Daniel stara się jak tylko może. Poza zrzutką aktywnie interesuje się lokalnymi dotacjami - obecnie stara się o uzyskanie dofinansowania na zakup skrzynek z grantów Śląskie Nowe FIO oraz FIO Śląskie Lokalnie. Aby zwiększyć wiarygodność inicjatywy, postanowił założyć stowarzyszenie Apteczka na Szlaku, które będzie reprezentowało projekt. W chwili obecnej nawiązuje patronat z PTTK, oraz stara się o patronat od Lasów Państwowych i GOPR. Dla wpłacający wprowadza natomiast zupełnie nowe nagrody/oferty z logiem Apteczki na Szlaku! Już teraz dostępne są wysokiej jakości odblaskowe naszywki, które można zdobyć na zrzutka.pl

powiązane artykuły:

Apteczka na szlaku
Lokalne 9 marca 2023

„Apteczka na Szlaku” to projekt, który zakłada wyposażenie tras górskich w kompletne pun

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3