Kopalnie zostaną zamknięte? Jacek Sasin: śmiertelne zagrożenia dla Śląska

IMG 20230424 133053
Kastelik

Szymon Kastelik

24 kwietnia, 2023

- W dalszym ciągu 70 procent energii jest wytwarzane z węgla. I tak jeszcze długo pozostanie. Czy to komuś się podoba, czy nie - powiedział w Katowicach wicepremier Jacek Sasin. Razem z wiceministrem Wesołym i politykami Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do aktualnej sytuacji polskiego górnictwa oraz tematu rozporządzenia metanowego. 

24 kwietnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim posłowie Prawa i Sprawiedliwości z komisji ds. Województwa Śląskiego i Energetyki oraz Transformacji Górniczej w Polsce spotkali się w wicepremierem Jackiem Sasinem i pełnomocnikiem rządu ds. transformacji Markiem Wesołym.

Głównym tematem ich rozmów było tzw. rozporządzenie metanowe, którego projekt pojawił się w Parlamencie Europejskim. Do tej pory na podstawie negocjacji udało się ustalić, że od 1 stycznia 2027 r. obowiązywałoby ograniczenie emisji metanu szybami wentylacyjnymi w kopalniach węgla kamiennego emitujących powyżej 5 ton metanu/kilotonę wydobywanego węgla, a od stycznia 2031 r. - 3 tony metanu/kilotonę węgla w przeliczeniu rocznym na kopalnię i na operatora, jeżeli jeden podmiot prowadzi kilka kopalń.

Wprowadzenie powyższych przepisów mogłoby zlikwidować prawie wszystkie kopalnie w województwie śląskim lub zmusiłoby zakłady, spółki i rząd do nowych inwestycji, które pozwoliłyby "odmetanować" kopalnie.

Jacek Sasin: śmiertelne zagrożenia dla Śląska

W Katowicach Jacek Sasin powiedział, że cały czas trwają rozmowy, negocjacje i próby wpłynięcia na projekt rozporządzenia metanowego w Parlamencie Europejskiego. Oczywiście pochwalił za podjęte działania polski rząd, posłów PiS oraz europosłów PiS, a skrytykował opozycję, która według Sasina nie walczy o obronę polskiego górnictwa.

- To śmiertelne zagrożenia dla Śląska, bo w dalszym ciągu górnictwo węgla kamiennego jest ważną gałęzią przemysłu w woj. śląskim. I śmiertelnym zagrożeniem dla Polski. Bo w dalszym ciągu węgiel jest podstawą naszej energetyk ii wyeliminowanie węgla byłoby potężnym ciosem w polskie bezpieczeństwo energetyczne - powiedział Jacek Sasin w Katowicach.

Wicepremier dodał, że Polska powoli przygotowuje się do transformacji energetycznej. To między innymi inwestycja w energetykę jądrową, czy w mniejszym stopniu w gaz. Podkreślił, że rząd działa według umowy społecznej podpisanej ze stroną społeczną, która zakłada wycofanie się Polski z wydobycia węgla kamiennego do 2049 roku, co daje czas na przeprowadzenie transformacji energetycznej. Planu nie zmieni nawet wprowadzenie restrykcyjnych zapisów w rozporządzeniu metanowym. Jak stwierdził Sasin, polska stronę poinformowała europejskich polityków o swoich planach i przedstawiła argumenty za utrzymaniem wydobycia węgla kamiennego przez kolejne 20-kilka lat. 

Sasin odpowiedział też na zarzuty związkowców, który twierdzą, że polski rząd "przespał" moment, w którym można było w większym stopniu wpłynąć na rozporządzenie metanowe lub całkowicie zablokować ten projekt. Wicepremier nie zgadza się z tą oceną. Uważa, że polski rząd i europosłowie PiS cały czas aktywnie uczestniczą w pracach na arenie europejskiej i twardo stoją po stronie polskich kopalń. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

IMG 20230424 133137

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3