W Szczyrku otwarto nowe centrum przesiadkowe

Centrum przesiadkowe w szczyrku

Redakcja

24 kwietnia 2023

W sobotę, 22 kwietnia br. otwarte zostało nowe centrum przesiadkowe w Szczyrku. Na jego terenie można zaparkować samochód, zostawić bagaż, skorzystać z toalety oraz naprawić rower. Miejsce to gwarantuje też obsługę autobusów dalekobieżnych. Jadąc od Bielska-Białej, znajduje się ono przed centrum miasta.

Powstająca inwestycja jest odpowiedzią na problemy komunikacyjne i logistyczne Miasta Szczyrk. Docelowym założeniem jest powstanie ok. 700 miejsc parkingowych. Plany zagospodarowania pozwalają również na powstanie wielopoziomowego parkingu z możliwą funkcją usługową. 

Urząd Miejski jest też na etapie uzgadniania planu zagospodarowania przestrzennego pod kątem budowy kolei gondolowej ze Skalitego na Skrzyczne, której głównym celem będzie rozwiązanie problemów komunikacyjnych.

Obecnie powstał pierwszy etap projektu, w którym:

- powstało 110 miejsc parkingowych typu „park&ride” dla samochodów osobowych (w tym 9 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami) oraz dla autokarów,

- 64 miejsca postojowe dla rowerów typu „bike&ride” wraz z miejscem napraw,

- zamontowano 2 stacje do ładowania pojazdów elektrycznych o mocy 22 do 40kW,

- przeprowadzono remont oraz adaptację dawnego budynku campingu na poczekalnie dla pasażerów komunikacji wraz z toaletami i punktem informacji.

centrum przesiadkowe Szczyrk


Projekt „Budowa centrum przesiadkowego wraz z infrastrukturą w Mieście Szczyrk” był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych Subregionu Południowego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Całkowita wartość projektu: 4 529 771,31

Dofinansowanie z EFFR: 1 968 135,75

powiązane artykuły:

The Loop – wielka pętla beskidzka
Turystyka 9 lutego 2023

W Beskidach powstanie długodystansowy, 250-kilometrowy szlak górski mający swój początek i koniec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.9µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3