Tor saneczkowy w Parku Kościuszki szykuje się do sezonu zimowego

tor saneczkowy w Parku Kościuszki

Redakcja

9 grudnia 2022

Katowice przygotowują się do uruchomienia górki oraz toru saneczkowego w Parku Kościuszki. Wniosek do katowickiego Budżetu Obywatelskiego, zainicjowany akcją „Z górki na pazurki”, tchnął drugie życie w obiekt zlokalizowany blisko centrum miasta.

W najbliższych dniach prognozowane są niższe temperatury i opady śniegu, to doskonały moment na przygotowanie zimowych atrakcji. Uzupełnieniem dla działających już w Katowicach lodowisk będzie niebawem górka i tor saneczkowy.

Obecnie jednostki miejskie prowadzą prace przygotowawcze polegające na zabezpieczeniu terenu toru saneczkowego siatką ochronną

 – Aby rozpocząć naśnieżanie górki temperatura powietrza nie może wynosić więcej niż -5 ̊C, a aby ten śnieg się utrzymał, to przez kolejne kilka dni nie powinna przekroczyć 0 ̊C – informuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. 
Na razie prosimy, by nie korzystać z toru i górki. Po pierwsze dla własnego bezpieczeństwa. Po drugie ze względu na to, że korzystanie z obiektu bez odpowiedniego naśnieżenia może uszkodzić jego infrastrukturę. Na tę chwilę wszystko zależy od pogody – dodaje dyrektor ZZM.

Przypomnijmy, że w 2018 r., na zakończenie ferii zimowych, mieszkaniec Katowic Jarosław Kopciuch zorganizował akcję „Z górki na pazurki”. Zachęcił znajomych, aby wraz z nim wysprzątali rynnę toru saneczkowego w Parku Kościuszki, usuwając kamienie i gałęzie, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu saneczkarzy. Do prac włączyły się służby miejskie - Zakład Zieleni Miejskiej napełnił tor śniegiem, a strażacy wylali wodę opłaconą przez Katowickie Wodociągi. W jeden weekend z atrakcji skorzystało ponad czterysta dzieci i dorosłych!

To zachęciło autora pomysłu, by zgłosić do katowickiego Budżetu Obywatelskiego projekt „Rewitalizacja toru saneczkowego w Parku Kościuszki”. Na ten sam pomysł wpadł Przemysław Pietrzyk i ich połączony projekt do BO został głosami mieszkańców wybrany do realizacji. Koszt modernizacji toru wyniósł 600 tys. zł i został zrealizowany w 2020 roku. W ramach inwestycji wykonano m.in.: umocnienie nasypu górki do zjazdu, bezpieczną nawierzchnię toru, wybudowano schody na szczyt górki i toru oraz zakupiono sprzęt do naśnieżania. Obiekt jest oświetlony, na start prowadzą schody z poręczami. Rynna toru na odcinku 186 metrów jest wyłożona igelitem, co pozwala z niego korzystać przez cały rok, a wszystkie zakręty są odpowiednio wyprofilowane. Całkowita długość to ponad 350 metrów, co przy zimowym sztucznym naśnieżaniu powoduje, że zjazdy mogą być imponujące, a przy tym bezpieczne.

Tor saneczkowy w Parku Kościuszki

powiązane artykuły:

7 1 1 7 1 1
Wiadomości 7 grudnia 2022

Jeżeli film będzie tak samo dobry jak pierwszy zwiastun, to możemy spodziewać się prawdziwego hit

Akcja Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska
Wiadomości 5 grudnia 2022

rusza do szkół. Kierowcy Jarosław i Marcin Szeja odwiedzą katowickich uczniów, z

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3