Szybka kolej na Śląsku, a CPK. Czy Śląsk potrzebuje takiej inwestycji?

Szybka kolej miejska

Redakcja

19 grudnia, 2023

Szybka kolej to nie temat nowy. Potrzeba stworzenia szybkiego łącznika komunikacyjnego pomiędzy największymi miastami kraju to problem, który wcześniej rozwiązywały kraje Europy Zachodniej, a dziś stanowi kluczowy temat do dyskusji w kontekście naszego kraju. Województwo śląskie stanowi newralgiczny element tego układu. Czy jednak inwestycja w województwie o tak wysokim zagęszczeniu linii kolejowych, wraz z nieużytkowanymi historycznymi szlakami transportowymi jest dobrym pomysłem?

Komunikacyjna układanka

Inwestycje kolejowe to niezbędny element zwiększania potencjału gospodarczego regionu. W szczególności województwo śląskie potrzebuje nowych rozwiązań. Powstanie stacji kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju, ale także przyspieszenie połączenia z Krakowem, Warszawą, ale również z Brnem i Wiedniem to rozwiązania niezbędne. Generując olbrzymie protesty społeczne, stały się również elementem „politycznym”, co stało się polem do dyskusji w zupełnie innej przestrzeni. Zastanówmy się jednak, czy taka inwestycja jest potrzebna na naszym regionie?

Zdaje się, że tak. Budowany od lat transport szybkiej kolei miejskiej to jeden z elementów komunikacyjnej układanki. Zintegrowany transportu publiczny, centra przesiadkowe, większa przepustowość na najważniejszych trasach i mnogość przystanków. Jeżeli podróżujemy w ramach regionu, możemy oprzeć się na kolei regionalnej i bez przeszkód dotrzemy do najważniejszych punktów, pozostawiając samochód na parkingu park&ride. Szybka kolej na skalę kraju stanowi jeszcze jeden element tej układanki, ponieważ dzięki szybkim, nowoczesnym połączeniom między największymi miastami kraju możemy zupełnie zrezygnować z transportu samochodowego. Dodatkowo wysiadając na jednej z głównych stacji regionu, przesiądziemy się w pociągi szybkiej kolei miejskiej i dzięki sprawnie obsługiwanemu transportowi kolejowemu możemy przemieszczać się również na dużych obszarach. Brzmi jak marzenie? Owszem, ale jest to rzeczywistość, która nas czeka, również w kwestii rozwiązań ekologicznych.


Jak CPK mogłaby połączyć infrastrukturę PKP i ofertę Kolei Śląskich?

Kwestia sprawnego przesiadania się w ramach transportu publicznego to jedna ważniejszych materii, coraz częściej opierających się o technologie sztucznej inteligencji. To nie tylko kwestia ekspresowego dojazdu do stacji kolejowej w Katowicach i wygodna przesiadka na szybką kolej miejską. Oferta regionalnego przewoźnika kolejowego w wyniku otwarcia stacji kolejowej w Jastrzębiu-Zdroju zostałaby realnie powiększona o linię komunikacyjną do tej pory niemożliwą do zrealizowania. Poza tym, Koleje Śląskie aktualnie obsługują jedną z ważniejszych tras kolejowych w kraju, łączących Katowice i dworzec Kraków Główny. Możliwość przyspieszenia tego połączenia będzie odpowiedzią i alternatywą wobec autostrady, niezależnie od jej możliwej modernizacji.

Dodatkowo nie bez znaczenia jest przygraniczne położenie naszego województwa. Połączenia Kolei Śląskich łączą miasta przygraniczne, ale również miasta położone w Czechach. Stworzenie szybkiego łącznika pomiędzy siecią kolejową Czech i Polski tworzy możliwość łatwiejszego transportu do stacji Ostrawa, a co za tym idzie dalej — Pragi, Brna i Wiednia.

To właśnie w tym regionie powstawały pierwsze w Polsce linie kolejowe, budowane jeszcze na obszarze XIX-wiecznych, europejskich cesarstw. Dziś region ten dysponuje największymi zasobami oraz potencjałem, również komunikacyjnym. Warto zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać ten potencjał, jednocześnie minimalizując ewentualne zmiany w krajobrazie oraz wyburzenia.

powiązane artykuły:

Koleje slaskie do zakopanego
Turystyka 14 grudnia, 2023

W okresie świąteczno-noworocznym i ferii zimowych po raz kolejny dojedziemy do Zakopanego

Nowy rozklad kolei slaskich
Lokalne 7 grudnia, 2023

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich, które będą obowiązy

Kolej miejska
Lifestyle 17 grudnia, 2023

Czym jest kolej miejska? Jeżeli sądzicie, że to odmiana „metra” to macie w pewien sposób rację. P

Praca w kolejach slaskich
Lifestyle 14 grudnia, 2023

Wielu z nas marzyło w dzieciństwie, by zostać kolejarzem. Ten piękny mundur i podróże poc

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3