Pieniądze na naukę języka śląskiego w przyszłorocznym budżecie państwa

Tuskkato

Redakcja

19 grudnia, 2023

W przyszłorocznym budżecie państwa mają znaleźć się środki na naukę języka śląskiego. Jednak aby pieniądze finalnie zostały przeznaczone na ten cel, musi nastąpić zmiana w innej ustawie, która nada śląskiej godce status języka regionalnego.

Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, a przed posiedzeniem Sejmu mówił o szczegółach przygotowanego projektu ustawy budżetowej na 2024 roku. Premier zapowiedział, że znalazły się w dokumencie zapisy o środkach przeznaczonych na naukę języka śląskiego. 

- Jak państwo wiecie, jesteśmy w trakcie tej inicjatywy, żeby nadać rangę języka śląskiego zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców śląska. Są na to także środki. Nie są to duże środki, ale symboliczne - poinformował Donald Tusk.

Czy to oznacza, że język śląski w końcu będzie prawdziwym językiem? To pierwszy krok, ale parlament musi jeszcze ustanowić śląską godkę językiem regionalnym. Możliwości są dwie. Albo zmiana prawa dotycząca samego języka, albo uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. 

Deklaracja radzionkowska

W marcu bieżącego roku Donald Tusk podczas swojej kilkudniowej wizyty w województwie śląskim (która była symbolicznym rozpoczęciem kampanii wyborczej) obiecał ustanowienie języka śląskiego. Taką deklarację złożył w Radzionkowie podczas spotkania z burmistrzem miasta.

- Tu, w Radzionkowie, chciałbym złożyć naprawdę z głębokim przekonaniem, tak jak to sobie z panem burmistrzem nazwaliśmy, deklarację radzionkowską - powiedział w marcu premier Tusk. 

Swoją obietnicę w kolejnych miesiącach powtórzył kilkukrotnie. Język śląski znalazł się też w programie Koalicji Obywatelskiej - 100 konkretów na 100 dni. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.7µg/m3 PM2.5: 32.9µg/m3