Porównanie żaluzji drewnianych, aluminiowych i plastikowych

Porownanie zaluzji drewnianych aluminiowych i plastikowych

Redakcja

19 grudnia, 2023

Żaluzje to nie tylko praktyczny sposób na zasłonięcie okna, ale też piękna dekoracja. Jeśli stoisz przed wyborem żaluzji, sprawdź, czym różnią się od siebie drewniane, plastikowe i aluminiowe. Podpowiemy ci też, jak dobrać żaluzje do wnętrza.

Plastikowe, aluminiowe, czy drewniane – jakie żaluzje są najlepsze?

Żaluzje wewnętrzne, niezależnie od materiału, z którego zostały zrobione, chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem, pozwalają na regulowanie stopnia dopływu promieni słonecznych, a przy tym mają liczne walory ozdobne. To w istocie piękna dekoracja okna, która – jeśli będziemy o nią dbać – przetrwa w niezmienionym stanie długie lata.

Trudno jednoznacznie wskazać, które żaluzje są najlepsze, bo każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. I tak:

  • Żaluzje drewniane – wyglądają bardzo naturalnie, nie nagrzewają się, mają różne odcienie drewna, więc wybór jest nieco ograniczony. Drewniane żaluzje wymagają okresowej konserwacji, aby drewno zachowało pierwotny wygląd. Może to być postrzegane jako kłopotliwe, ale warto raz na jakiś czas podjąć ten trud.
  • Żaluzje aluminiowe – są oferowane w bardzo dużej gamie kolorystycznej. W sklepie https://www.karnix.pl/ można je kupić zarówno w wersji matowej, jak i błyszczącej. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy je raz na jakiś czas przetrzeć wilgotną ściereczką. Aluminium łatwo się nagrzewa, co w niektórych przypadkach może być kłopotliwe.
  • Żaluzje plastikowe – mają zdecydowanie mniej zalet niż wyżej wymienione. Są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, a pod wpływem promieni słonecznych mogą blaknąć. Ich zaletą jest niska cena. To budżetowe rozwiązanie, które powinno być traktowane jedynie jako tymczasowe. Sprawdzi się w wynajmowanych mieszkaniach lub np. w pokoju dziecięcym, w którym metamorfozy dokonuje się średnio co dwa lata.

W jakich wnętrzach sprawdzą się żaluzje drewniane i aluminiowe?

Drewno to klasyka, aluminium nowoczesność i tym kluczem warto się kierować przy wyborze żaluzji wewnętrznych do mieszkania lub domu.

Drewniane żaluzje będą idealne do wnętrz w stylu boho, eko, rustykalnych, prowansalskich, modernistycznych, skandynawskich. Sprawdzą się w drewnianych domach z bali, w domkach letniskowych, ale też w oknach wychodzących na południe, w których żaluzje aluminiowe mogłyby się zbyt mocno nagrzać.

Aluminiowe żaluzje do wnętrz to nowoczesność i duży wybór kolorów. Takie możliwości najlepiej jest wykorzystać we wnętrzach projektowanych w duchu nowoczesności oraz wszędzie tam, gdzie postawiono na kolorowe dekoracje. Żaluzje aluminiowe świetnie sprawdzą się w aranżacjach industrialnych, monochromatycznych, minimalistycznych, ale też francuskich, japońskich, a także glamour.

Z czym łączyć żaluzje we wnętrzach?

Żaluzje jak najbardziej nadają się na samodzielną dekorację okna i nie ma obowiązku łączenia ich z tradycyjnymi rozwiązaniami. Jeśli jednak ktoś jest przywiązany do firanek lub zasłon i nie wyobraża sobie bez nich salonu albo sypialni, jak najbardziej można sięgnąć po takie rozwiązanie.

Żaluzje i firanki to zestaw widywany częściej. Wynika to z faktu, iż żaluzje – zwłaszcza całkowicie podciągnięte do góry – nie gwarantują prywatności, do której jesteśmy bardzo przyzwyczajeni. Przesłonienie ich cienką firanką w niczym nie umniejszy dekoracyjnego efektu, a pozwoli na poczucie większej prywatności w domu.

Z kolei połączenie żaluzji z zasłonami pozwala na stworzenie wnętrza ciepłego i przytulnego, zwłaszcza wieczorową porą. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w sypialni, ale też w salonie i pokoju dziecięcym.

powiązane artykuły:

Bdkfbskdha
Artykuły 2 lutego, 2022

Trendy oświetleniowe 2022 wyraźnie podążają w kierunku naturalnych materiałów, technologii przyjazny

Obraz dekoracyjny
Lifestyle 14 listopada, 2023

Dekoracje do domu wprowadzają odpowiedni klimat do wnętrz. W naszym sklepie internetowym jest sze

Kitchen living room geb27fd93e 1920
Artykuły 28 kwietnia, 2022

Dom to miejsce, w którym możemy się zrelaksować, odpocząć od trudów codziennego życia i spędzać czas

Mckdhwkd
Artykuły 23 lipca, 2021

Urządzanie niedużej kawalerki to często spore wyzwanie. Małą przestrzeń trzeba zagospodarować tak, a

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3