Szopki bożonarodzeniowe w zabrzańskich świątyniach [Foto]

fot.-Pawel-JaNic-Janicki

Redakcja

29 grudnia, 2022

Zwyczaj wystawiania w kościołach bożonarodzeniowych szopek kultywowany jest od setek lat. To tradycyjny wystrój świątyń, bez którego z pewnością wierzący nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia. I choć mogą być bardzo różne – od klasycznych po bardzo nowoczesne o symbolice i znaczeniu domagającym się interpretacji niczym dzieła sztuki większość szopek przedstawia Świętą Rodzinę, a także postaci Trzech Mędrców, pasterzy oraz zwierząt. Wyjątkowe szopki zdobią też zabrzańskie kościoły.

W galerii, znajdziemy m.in. szopkę bożonarodzeniową w kościele św. Józefa, która zachwyca od prawie 50 lat. Prezbiterium wypełniają figury naturalnej wielkości. Szopkę kupiono do kościoła w 1974 r. w Rybniku, u rzeźbiarza Franciszka Masorza. W tle zamontowana jest duża panorama górskiego zimowego pejzażu z chatami autorstwa parafianina Tadeusza Kostrza.

Figury zostały wykonane w drewnie i polichromowane farbą olejną, tylko figura Dzieciątka jest z wosku. Wykonały ją karmelitanki z Krakowa. Od 1974 r. układ szopki w prezbiterium był kilkakrotnie zmieniany. Był czas, że Święta Rodzina znajdowała się w centrum, nad tabernakulum. Obecnie figury są ustawione bliżej, dzięki czemu Dzieciątko, choć nadal położone bardzo wysoko, jest lepiej widoczne.

Tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. Jako pierwszy zorganizował ją 24 grudnia 1223 r. św. Franciszek z Asyżu w miejscowości Greccio. Wkrótce tradycja ta rozpowszechniła się po całej Europie.

Szopki podziwiać można w zabrzańskich kościołach parafialnych. Poniżej zdjęcia szopek, które powstały w br. w kościele pw. św. Józefa, kościele pw. św. Kamila oraz kościele pw. św. Anny w Zabrzu.

fot.-Pawel-JaNic-Janicki

powiązane artykuły:

fot. UM Bytom
Wiadomości 27 grudnia, 2022

Tradycyjnie w okresie świątecznym Muzeum Górnośląskie zaprasza do obejrzenia wystawy „W betlejems

Szopka w Panewnikach
Lifestyle 25 grudnia, 2022

Parafia w Katowicach-Panewnikach może poszczycić się jedną z największych i najpiękniejszych szop

foto arch. UM Będzin
Wiadomości 21 grudnia, 2022

Będzin zaprasza do odwiedzania żywej szopki bożonarodzeniowej, która tradycyjnie pojawi się na Wz

Fot. P. Schau. Ze zbiorów Muzeum w Gliwicach
Wiadomości 25 grudnia, 2022

Na dawnym Śląsku tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia łączyły głęboką wiarę z ludowymi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 54.3µg/m3 PM2.5: 47.4µg/m3