Szopka Panewniki 2023- jedna z najpiękniejszych i największych szopek w Europie

Szopka w Panewnikach

Redakcja

25 grudnia, 2022

Parafia w Katowicach-Panewnikach może poszczycić się jedną z największych i najpiękniejszych szopek bożonarodzeniowych w Europie. Cały żłóbek od szczytu nieba do posadzki mierzy aż 18 m wysokości, 10 m głębokości i 15 m szerokości. Kiedy można zwiedzać Szopkę w Panewnikach i jakie niespodzianki dla odwiedzających przygotowali franciszkanie?

Panewnicka szopka bożonarodzeniowa jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale również sięgającą ponad 100 lat historię. Początek szopki datuje się na rok 1908 lub według innych źródeł 1913. Pierwszym jej budowniczym był brat Ubald Miera, a oryginalny żłóbek znajdował się po prawej stronie kościoła w miejscu dzisiejszego ołtarza św. Antoniego. Po wybudowaniu ołtarza, szopkę przeniesiono do głównej nawy. Nie tylko jej rozmiar robi wrażenie. Do budowy scenerii żłobka wykorzystuje się około 120 różnych figur, najstarsze z nich – pastuszek i kobieta z dzbanem mają około 130 lat. Historia najważniejszego elementu szopki – czyli dzieciątka również jest ciekawa. W 1981 roku figurkę przywieziono z Betlejem.

Szopka w Panewnikach 2023 – zwiedzanie

Żłóbek w Bazylice można zwiedzać codziennie, od poniedziałku do soboty w godzinach 6:00-19:00, a w niedziele i uroczystości już od 5:30 do 20:45. Szopka nie jest dostępna do zwiedzania w czasie mszy świętych.

Od 27 grudnia do 7 stycznia możliwe jest także zwiedzanie szopki z przewodnikiem, który zagłębi się w jej historię i z pewnością podzieli się kilkoma ciekawostkami. Oprowadzanie grup z franciszkaninem będzie możliwe po uprzednim zgłoszeniu takiej chęci w furcie klasztornej w godzinach od 9:30 do 10:30 oraz od 14:00 do 15:00 (poza niedzielami).

Żywa szopka w Panewnikach

żywa szopka w Panewnikach

Dla odwiedzających bazylikę, franciszkanie przygotowali zdecydowanie więcej atrakcji. Nie wszyscy wiedzą, ale w podziemiach kompleksu świątyń znajduje się ruchoma szopka, której korzenie sięgają lat 50. Z pewnością ta atrakcja ucieszy najmłodszych, gdyż każdy z elementów szopki jest ruchomy. Oprócz tego wychodząc z bazyliki i kierując się w stronę kalwarii możemy zobaczyć żywy żłóbek ze zwierzętami. Znajdą się w nim m.in. króliki, ptaki, indyki, alpaki, a przy samej szopce tradycyjnie znajdzie się miejsce dla wołu i osła.

Ruchomą szopkę w Panewnikach jak i żywy żłóbek możemy zwiedzać w okresie świątecznym (25.12-08.01) codziennie od godziny 9:00 do 19:00, a w kolejnych dniach do godziny 18:00. Żywa szopka będzie dostępna dla najmłodszych i tych trochę starszych aż do 2 lutego.

ruchoma szopka w Panewnikach

Coś dla zmarzluchów czyli herbatka u franciszkanów

Franciszkanie są autorami wielu receptur aptecznych ale też jak mało kto znają się na ziołach. W okresie świątecznym otwierają oni dla zwiedzających Herbarium, w którym zakonnicy i pracownicy przygotują do skosztowania różnego rodzaju ziołowe napary. Będzie ono czynne w tygodniu od 9:00 do 18:00, a w weekendy od 9:00 do 16:00. Jeśli ktoś jednak nie gustuje w herbacie z mięty, franciszkanie zapraszają do Kawiarenki w Starym Refektarzu z pyszna kawą i słodkościami. To jednak nie koniec atrakcji, bo już w styczniu w weekendy planowane są również ogniska.

Interaktywna choinka i muzeum misyjne

Panweniccy franciszkanie udowadniają, że idą z duchem czasu i znają się na technologii. Na terenie kompleksu znajdziemy interaktywną choinkę i nowoczesne muzeum misyjne z eksponatami z Afryki i Boliwii. Może się ono szczególnie spodobać najmłodszym, bowiem jedną w atrakcji jest wyświetlana kula ziemska, na której podświetlane są odpowiednie elementy zgodnie z opowiadaną przez narratora historią. Muzeum czynne jest od 30 grudnia do 1 stycznia oraz od 5 do 8 stycznia w godzinach 10:30-17:00.

powiązane artykuły:

foto arch. UM Będzin
Wiadomości 21 grudnia, 2022

Będzin zaprasza do odwiedzania żywej szopki bożonarodzeniowej, która tradycyjnie pojawi się na Wz

wystawa szopek w muzeum górnośląskim
Wiadomości 15 grudnia, 2022

Tradycyjne śląskie betlejki, dolnośląskie szopki skrzynkowe oraz drewniane szopki wykonan

Oratorium na Boże Narodzenie w Filharmonii Śląskiej
Wydarzenia 15 listopada, 2022

W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia warto znaleźć chwilę na wytchnienie – najlepiej w towar

fot. pixabay.com
Lifestyle 24 grudnia, 2022

Spraw przyjemność najbliższym i wyślij życzenia już dzisiaj. Znaleźliśmy dla was wyjątkowe życzen

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 16.4µg/m3