Wystawa w Muzeum Górnośląskim „W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie”

wystawa szopek w Muzeum Górnośląskim

Redakcja

27 grudnia 2022

Tradycyjnie w okresie świątecznym Muzeum Górnośląskie zaprasza do obejrzenia wystawy „W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie”. Wystawę można oglądać od poniedziałku, 26 grudnia do 2 lutego.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów bytomskiego muzeum, Muzeum Etnograficznego - Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

Z kolekcji Muzeum Górnośląskiego zwiedzający mogą oglądać betlejki między innymi Leona Kampki i z firmy Schaefera z Piekar Śląskich. Szopki dolnośląskie z kolei to tak zwane dioramy, szopki skrzynkowe pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku, które w swym wnętrzu obrazują betlejemską scenę narodzenia Dzieciątka.

W drewnianych kasetkach stajenka wkomponowana jest w wielowymiarową przestrzeń miasta i krajobrazu górskiego. Prezentowane są także szopki ludowe, drewniane, wykonane przez dolnośląskich artystów z lat 70. i 80. XX wieku, które swym wyglądem nawiązują do tryptyków.

Dopełnieniem wystawy są obrazy o tematyce bożonarodzeniowej autorstwa malarzy nieprofesjonalnych, pochodzące ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego. Przestrzeń wystawy zdobi między innymi „Cicha Noc” - obraz jednego z najbardziej znanych artystów naiwnych Erwina Sówki, przedstawiający betlejemską stajenkę na tle osiedla Nikiszowiec.

wystawa szopek w Muzeum Górnośląskim

powiązane artykuły:

Szopka w Panewnikach
Lifestyle 25 grudnia 2022

Parafia w Katowicach-Panewnikach może poszczycić się jedną z największych i najpiękniejszych szop

żywa szopka bożonarodzeniowa na wzgórzu zamkowym
Wiadomości 21 grudnia 2022

Będzin zaprasza do odwiedzania żywej szopki bożonarodzeniowej, która tradycyjnie pojawi się na Wz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.5µg/m3 PM2.5: 10.9µg/m3