Straż Pożarna w Jastrzębiu-Zdroju ma nową funkcjonariuszkę. To owczarek belgijski

fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Redakcja

7 grudnia, 2022

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju ma nową funkcjonariuszkę. Viris to owczarek belgijski, który właśnie przechodzi szkolenie.

Viris to drugi pies służbowy w jastrzębskiej straży pożarnej. Zwierzęta są członkami rodzin swoich opiekunów. Wracają ze strażakami do domu i na służbę przyjeżdżają z nimi.

- To rasa bardzo energiczna i odważna. Trzeba pilnować, żeby psu się krzywda nie stała. Pójdzie wszędzie, ale na tym etapie szkolenia trzeba za nią troszkę więcej myśleć niż przy innych rasach. Wcześniej miałem labradora i widzę różnice w charakterze – mówi opiekun i przewodnik Viris, aspirant Mateusz Cupek z jastrzębskiej komendy.

Strażak wraz ze swoim poprzednim psem brał udział w wielu trudnych akcjach ratunkowych. Najpoważniejsze z nich to te w gruzowiskach po katastrofach budowlanych w Świebodzicach, Katowicach, czy w Szczyrku. Wie zatem, czego oczekuje się po jego nowym zespole.

- Już między 7-8 tygodniem życia szczenięcia robi się specjalne testy pod kątem działań w naszej grupie. Sprawdza się predyspozycje do zabawy, odporność na stres. Obserwuje reakcję na głośne, intensywne dźwięki. Na dalszym etapie szkolenia jest to rozwijane, aby hałasy, które są powszechne podczas akcji ratowniczej nie rozpraszały zwierzęcia w pracy – mówi opiekun Viris.

Dodaje, że zanim nowa funkcjonariuszka przystąpi do pierwszych egzaminów minie nawet 2 lata.

A jak wygląda egzamin? 

– Sprawdza się umiejętność pokonywania przeszkód, chodzenia po drabinkach poziomych, nachylonych pod kątem 45 stopni, ruchomych kładkach. Ocenia się posłuszeństwo, także na odległość, wysyłanie kierunkowe. Wreszcie – szukanie pozorantów w gruzowisku. Pies nie może zaszczekać na jedzenie, ubrania poszkodowanych. Ma nas doprowadzić do osoby poszkodowanej.


Źródło: UM Jastrzębie-Zdrój

powiązane artykuły:

56755
Lokalne 12 lutego, 2022

Znowu wywąchała – podczas wspólnej akcji strażników miejskich i policjantów – chemikalia używane do

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.4µg/m3 PM2.5: 9.7µg/m3