Pociągiem z Katowic do Wisły pół godziny krócej. PKP PLK zakończyły prace za prawie 460 mln zł

fot. Adam Roik/ PKP PLK

Redakcja

7 grudnia, 2022

Od niedzieli 11 grudnia szybciej pojedziemy pociągiem w Beskid Śląski do Wisły. Dostęp do kolei zwiększy nowy przystanek Ustroń Brzegi i przebudowane perony. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły prace za prawie 460 mln zł. Projekt obejmował linie od Chybia przez Skoczów do Cieszyna i Wisły Gębce.

Pół godziny krócej, w ok. 1h 40 min. pojedziemy pociągiem od 11 grudnia z Katowic przez Goleszów do Wisły Głębce. Na trasie będzie mogło kursować więcej pociągów. 

Na 20 km odcinku Goleszów – Wisła Głębce dodatkowy dostęp do kolei zapewni nowy przystanek Ustroń Brzegi (między Ustroniem Zdrojem a Ustroniem Polaną). Dogodne warunki podróży gwarantują przebudowane perony na 7 stacjach i przystankach: Ustroń, Ustroń Zdrój, Ustroń Polana, Wisła Jawornik (dawniej Obłaziec), Wisła Uzdrowisko, Wisła Dziechcinka i Wisła Kopydło. Na górskiej trasie pociągi pojadą nowym torem m.in. przez przebudowany wiadukt kolejowy o długości 120 m i wysokości 25 m w Wiśle Głębce (Łabajów) i most kolejowy w Wiśle Dziechcince oraz 138 innych obiektów inżynieryjnych.

 Od września 2022 r., po 9 latach przerwy, kolej zapewnia podróże od Skoczowa przez Goleszów do Cieszyna. Odcinek Goleszów – Cieszyn składy pokonują w nieco ponad 10 minut. Przejazd z Katowic do Cieszyna przez Skoczów i Goleszów wynosi ok. 90 min. Bezpośrednie połączenie jest dużym ułatwieniem dla mieszkańców regionu, studentów, turystów. Lepsze podróże są zapewnione ze stacji i przystanków: Skoczów Bładnice, Goleszów, Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Uniwersytet (dawniej Mnisztwo) oraz Cieszyn. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskały lepszy dostęp do pociągów, dzięki przebudowie peronów i wyposażeniu ich w pochylnie. Obiekty są podwyższone, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Są wiaty, ławki i poręcze do odpoczynku na stojąco. Perony mają nowe oświetlenie. Orientację w podróży ułatwiają tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy. Zamontowano stojaki na rowery.


powiązane artykuły:

fot. UM Wisła
Turystyka 6 grudnia, 2022

W restauracji Siglanówka, przy dolnej stacji wyciągu Siglany odbyła się wczoraj (5 grudnia) konfe

fot. pixabay.com
Turystyka 6 grudnia, 2022

W dniach od 7 do 9 grudnia 2022 r. nie będzie możliwy przejazd pomiędzy Szczyrkiem a Wisłą. W zwi

wydarzenia w Wiśle w grudniu
Turystyka 25 listopada, 2022

Warto już teraz zaplanować ten radosny, zimowy, świąteczny czas. W grudniu, w Wiśle nie będzie mo

fot. Kompleks Narciarski Biały Krzyż
Turystyka 26 listopada, 2022

Rusza sezon narciarski w Beskidach. Od soboty (26.11.2022r.) będzie można korzystać z wyciągu na

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3