Spotkajmy się… w Muzeum Śląskim [FOTO]

Otwarcie Muzeum 2 przestrzen wystawy Counting memories Chiharu Shiota fot Rafal Wyrwich wl Muzeum Slaskie

Redakcja

6 czerwca 2020

Kilka dni temu Muzeum Śląskie ponownie otwarło przestrzenie galerii dla zwiedzających, zapraszając do przemierzenia kilku tysięcy metrów kwadratowych ekspozycji oraz ponownego spotkania z bogatą kolekcją sztuki polskiej i zagłębienia się w historię naszego regionu.

Na zwiedzających instytucję współprowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego czeka między innymi Galeria sztuki polskiej 1800–1945, gdzie znajdują się dzieła reprezentujące najważniejsze kierunki i nurty w sztuce XIX i XX wieku. W kolejnej części ekspozycji zapoznamy się z aktualnymi trendami sztuki od czasów powojennych do współczesnych. Muzeum daje też możliwość wyznaczenia własnej ścieżki zwiedzania, dzięki czemu można samodzielnie budować relacje z najznamienitszymi polskimi artystami i ich dziełami. To unikatowa okazja obcowania z twórczością Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego, Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Kantora, Jonasza Sterna i wielu innych. W głębi przestrzeni ekspozycyjnej na poziomie -2 odnajdą Państwo również niezwykły świat plastyki nieprofesjonalnej. W kolekcji Muzeum Śląskiego znajdują się bowiem prace najciekawszych przedstawicieli polskiej sztuki naiwnej, art brut, outsider art oraz plastyki amatorskiej, a potwierdzeniem tego jest możliwość zobaczenia prac Pawła Wróbla, Erwina Sówki czy Jana Nowaka.

Na najniższym poziomie muzeum, który znajduje się aż 14 metrów pod ziemią, zwiedzimy niezwykle kameralną i intymną przestrzeń Galerii śląskiej sztuki sakralnej, w której czekają skarby śląskiej rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego z czasów średniowiecza i epoki nowożytnej. Pasjonatów teatru zapraszamy do obejrzenia niezwykłej ekspozycji ukazującej dokonania teatru europejskiego od antyku po współczesność. Z kolei osoby chcące się zagłębić w historię regionu lub poznać jego specyfikę z pewnością zaciekawi wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Wejście na nią to symboliczne przekroczenie progu kopalni „Katowice”, na której terenie powstała siedziba Muzeum Śląskiego. Wchodząc w głąb wystawy, zwiedzający mają niezwykłą możliwość podążania ścieżką napisaną przez historię od czasów najdawniejszych do 1989 roku. Ekspozycja z pewnością nikogo nie pozostawi obojętnym i zainteresuje zarówno młodzież, jak i dorosłych.

Na gości muzeum czekają również wystawy czasowe, będące okazją do głębszego poznania wybranych zjawisk czy artystów. I tak przedłużona do 23 sierpnia 2020 roku ekspozycja „Sztuka zwana naiwną i co dalej…” pozwala przyjrzeć się wpływowi myśli wybitnego znawcy plastyki nieprofesjonalnej, Aleksandra Jackowskiego, na polskie kolekcje muzealne. Z kolei w monumentalnej przestrzeni Galerii jednego dzieła mogą Państwo podziwiać instalację Chiharu Shioty, która w swojej twórczości dotyka fundamentalnych zagadnień, takich jak życie i śmierć. Praca, do której realizacji zużyto około 375 kilometrów nici, jest niezwykłą i unikatową okazją do poznania twórczości japońskiej artystki, której dzieła prezentowane są na całym świecie.

Wybierając się do Muzeum Śląskiego, warto zapoznać się z obowiązującymi regulaminami zwiedzania, które dostępne są na stronie instytucji, oraz pamiętać o tymczasowo zmienionych godzinach otwarcia (12.00–18.00). Na osoby chcące zwiedzić przygotowane przez muzeum wystawy czeka miła niespodzianka. Bilet wstępu do muzeum można obecnie nabyć w cenie ulgowego.

Swiatlo historii Gorny Slask na przestrzeni dziejow fot Roksana Miarka wl Muzeum Slaskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.2µg/m3 PM2.5: 12.2µg/m3