Senat za uznaniem śląskiego za język regionalny. Europoseł Kohut do prezydenta Dudy: Teraz piłka po Pana stronie

Senat jezyk slaski

Redakcja

9 maja 2024

Na środowym posiedzeniu Senat przyjął ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Za głosowało aż 57 parlamentarzystów. Teraz ustawa trafi na biuro prezydenta Andrzeja Dudy, który ma trzy tygodnie na podjęcie decyzji.

"Uznaniem języka śląskiego Polska buduje kapitał zaufania na Śląsku. Nasz kraj po latach uznaje język swoich współobywateli i jest gotów wesprzeć śląską kulturę. Robię wszystko, by dziedzictwo naszych starek i starzików (babć i dziadków) przetrwało." – mówi europoseł Łukasz Kohut.

Według nieoficjalnych doniesień z Pałacu Andrzej Duda ma nie podpisać przyjętej ustawy.

"Panie Prezydencie, dzieli nas wiele, ale może nas połączyć śląska sprawa. Ślązacy i Ślązaczki głosowali także na Pana. W podrybnickiej wsi Gaszowice, w której Pan wygrał, prawie połowa mieszkańców zadeklarowała tożsamość śląską. Tu nie chodzi o politykę, tu chodzi o naszą, śląską kulturę, język i dziedzictwo. Proszę nie odbierać nam, Ślązakom pieniędzy, które możemy dostać z Warszawy i Brukseli na ochronę dziedzictwa naszych babć i dziadków! Proszę podpisać ustawę" – zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy, Łukasz Kohut startujący z Koalicji Obywatelskiej z miejsca numer 3.

Przypomnijmy, na mocy ustawy język śląski ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jako drugi - obok języka kaszubskiego - język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia do szkół dobrowolnych zajęć z języka śląskiego, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, gdzie używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców, dofinansowania działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.

powiązane artykuły:

Slaski jezykiem regionalnym
Wiadomości 26 kwietnia 2024

Sejm przegłosował ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Za projektem zagłosowało

Kohut
Wiadomości 20 kwietnia 2024

W tym tygodniu platformę X (dawniej Twitter) obiegła gorąca dyskusja miedzy pisarzem Szczepanem T

Foto 1
Lokalne 10 lutego 2024

W tym roku świętujemy 20-lecie dołączenia Polski do Unii Europejskiej. Tym samym częścią wspólnot

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.0µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3