Rusza budowa kolejnych przystanków kolejowych w Katowicach

Csm Katowice Ochojec budowa nowego przystanku maszyny na budowie fot Katarzyna Glowacka 8a9cfcb8b1

Redakcja

18 maja 2023

Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic zyskają lepszy dostęp do pociągów. Rozpoczęła się budowa przystanków w Katowicach - Ochojca i Kostuchny. Obiekty powstają też w Podlesiu i Murckach.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły budowę obiektów w Katowicach Ochojcu (ul. Jankego) i Katowicach Kostuchnie (ul. Boya-Żeleńskiego). Pierwszym etapem jest przygotowanie placu budowy i wykonanie robót ziemnych pod montaż ścian peronów. W Murckach (ul. Cegielnia Murcki i Tartaczna) wykonano prace odwodnieniowe. W Podlesiu (ul. Saska i Podleśna) wybudowano peron, roboty prowadzone są przy budowie dróg dojścia do obiektu.

nowe perony w Katowicach

Przystanki będą wyposażone w wiaty i oświetlenie. Dobrą orientację w podróży zapewni oznakowanie i tablice informacyjne. Dla podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się zbudowane zostaną pochylnie i ścieżki naprowadzające. Inwestycja jest realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Wartość czterech zadań realizowanych w ramach programu w Katowicach to łącznie ponad 9 mln zł netto. Zakończenie prac planowane jest w IV kwartale 2023 r.

Linia Katowice Ligota – Tychy (nr 142) stanowi istotny element kolejowej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i obecnie wykorzystywana jest tylko w ruchu towarowym. Dzięki nowym przystankom ułatwi komunikację kolejową - dojazd do centrum Katowic i Tychów oraz w południowe regiony woj. śląskiego, m.in. w czasie przebudowy linii w obszarze aglomeracji śląskiej. T


powiązane artykuły:

Stacja Czechowice Dziedzice
Lokalne 3 maja 2023

Na stacji Czechowice-Dziedzice podróżni mają do dyspozycji drugi nowy peron. 

rozkład kolei śląskich
Lifestyle 14 stycznia 2023

Jak wiele czasu spędzacie przy tablicach odjazdów pociągów, które znajdują się na przystankach i

nowy peron w Gołonogu
Wiadomości 12 grudnia 2022

Czytelne oznakowanie i tablice informacyjne, a po zmroku także oświetlenie ułatwiają orientację n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.6µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3