Rozpoczyna się budowa ronda w Dąbrowie Górniczej. Wyznaczono objazd

Budowa ronda w dabrowie gorniczej

Redakcja

6 lipca, 2023

W piątek, 7 lipca, zamknięte dla ruchu zostanie skrzyżowanie ul. Ujejskiej, Konstytucji i al. Zwycięstwa w Dąbrowie Górniczej. Rozpocznie się tam budowa ronda, które dodatkowo połączone będzie z powstającym węzłem Ząbkowice na trasie S1.

Zakaz ruchu w trakcie prac nie będzie dotyczył autobusów komunikacji miejskiej, czyli linii 638, a także dojazdu do pobliskich posesji.

Sugerowany objazd dla pozostałych pojazdów zostanie wytyczony ulicą Ujejską, łącznicą z S1 i trasą S1, a dalej drogą serwisową wzdłuż S1 i ulicą Kusocińskiego.

Budowa ronda w tym miejscu będzie wymagała obniżenia terenu i przekładki sieci na głębokości około 3 m.

Wykonawcą robót będzie firma Budimex, która na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebudowuje drogę krajową nr 1 do parametrów drogi ekspresowej (S1). Zakończenie modernizacji całego dąbrowskiego odcinka tej trasy – obejmującej m.in. przebudowę jezdni, budowę wiaduktów i węzłów drogowych – planowane jest na listopad 2023 r.

Docelowo przejazd i przejście na obie strony modernizowanej DK1 w Dąbrowie Górniczej ma być możliwy na węźle Pogoria, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Jesienią zeszłego roku, w rejonie ul. Kusocińskiego, została otwarta kładka pieszo-rowerowa nad przebudowywaną Drogą Krajową nr 1. W podobny sposób na obie strony tej trasy można przemieszczać się przy ul. Karsów w Wojkowicach Kościelnych.

W ramach inwestycji, wykonawca musi przebudować odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej na długości 6,95 km z dostosowaniem nawierzchni do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 t/oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Zostanie wybudowany węzeł Ząbkowice oraz przebudowany węzeł Pogoria. W ramach kontraktu powstaną też m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe. Ponadto wykonane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska m.in. zabezpieczenia przeciwhałasowe oraz przejścia dla zwierząt. 

Droga ekspresowa S1 na odcinku od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej przebiegać będzie po istniejącym śladzie drogi krajowej nr 1. Docelowo droga S1 będzie mieć długość 135 km. Stanie się ona nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym. S1 znajduje się bowiem w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25, czyli „osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń”. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina – Skalite.

powiązane artykuły:

20230705 020 pl dg bistro nemo konferencja obiad dla seniora
Lokalne 6 lipca, 2023

Podsumowano pilotaż programu "Obiady dla seniora" w Dąbrowie Górniczej. Władze miasta mówią o suk

Straż pożarna dąbrowa górnicza
Lokalne 23 czerwca, 2023

Na środowej sesji, dąbrowscy radni miejscy podjęli uchwały o przekazaniu dofinansowania dla poli

20230605 057 pl dg centrum centrum przesiadkowe dg centrum dworzec dron
Lokalne 16 czerwca, 2023

Jeszcze tego lata do użytku ma zostać oddany budynek dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górnicz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3