Teren po nieczynnym kąpielisku zmienił się nie do poznania. Mieszkańcy Sośnicy zyskali nowy skwer

Skwer Sosnica Dzionkarzy fot Michal Buksa DJI 0777 Dron

Redakcja

6 lipca, 2023

Pomiędzy ulicami Przedwiośnie i Dzionkarzy w Sośnicy powstał nowy skwer. To zielone miejsce na mapie Gliwic będzie nie tylko miejscem rekreacji dla mieszkańców, ale również bezpiecznym schronieniem dla owadów i ptaków. Jesienią pojawi się tam również niemal 40 nowych drzew.

Dawniej działało w tym miejscu nieistniejące już kąpielisko „Neptun”. Pozostały po nim teren o powierzchni ponad 11 tys. m² był całkowicie zarośnięty. Przed przystąpieniem do inwestycji konieczne było zatem jego uporządkowanie, m.in. wykoszenie roślinności i usunięcie istniejącego żywopłotu od strony ul. Dzionkarzy.

W ramach inwestycji nasadzonych zostało ponad 3 tys. nowych krzewów, w tym: niemal 1,5 tys. cisów pośrednich, niespełna 1,2 tys. lawend wąskolistnych, prawie 400 liliowców ogrodowych, niemal 130 kalin koralowych i . Przy drewnianych trejażach pojawiło się także 60 róż czepnych odmiany „Golden Shower”. W centralnym punkcie skweru rośnie też tulipanowiec amerykański, obsadzony lawendą.

Jesienią nasadzonych zostanie dodatkowo niemal 40 drzew mierzących od 2 do 5 m wysokości, wśród nich: 14 buków pospolitych, 11 lip drobnolistnych, 4 klony zwyczajne, po 3 kasztanowce czerwone i graby pospolite oraz 2 sosny czarne. Pojawi się też niemal 150 róż rabatowych odmiany „Heritage”.

Wypoczynek wśród roślin – m.in. róż poprowadzonych wzdłuż 6 drewnianych trejaży (stelaży podtrzymujących) – ułatwi 15 ławek z oparciem oraz 3 leżaki parkowe. Na odwiedzających czekają także dwa stoliki do gry w szachy – w tym jeden dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Coś dla siebie znajdą również najmłodsi, dla których przygotowano trzy urządzenia sensoryczne imitujące dźwięki – panel muzyczny i panel manipulacyjny oraz rury deszczowe (podobne do tych w parku sensorycznym przy gliwickiej Radiostacji), a także cztery tablice przyrodnicze – w tym dwie poświęcone ptakom i kolejne dwie owadom.

Tym ostatnim – czyli ptakom i owadom – z pewnością spodobają się pozostałe elementy nowego skweru, na terenie którego ustawione zostały cztery domki dla owadów, a także poidełka i karmniki dla ptaków. Wiosną mają zakwitnąć tutaj również barwne łąki kwietne, będące nie tylko piękną ozdobą, ale i schronieniem dla owadów.

Łączny koszt inwestycji wyniósł niemal 950 tys. zł

powiązane artykuły:

Gliwice Kopernik Pumptrack fot Michal Buksa DJI 0856
Lokalne 6 lipca, 2023

Na osiedlu Kopernika w Gliwicach powstał trzeci i zarazem największy w mieście tor rower

1
Lokalne 5 lipca, 2023

Charakterystyczny „okrąglaczek” przy placu Rzeźniczym w Gliwicach wkrótce rozpocznie now

1680679075257
Lokalne 3 lipca, 2023

Od 3 lipca – codziennie – z gliwickiego Centrum Przesiadkowego (stanowisko 20) pojedziemy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.8µg/m3 PM2.5: 11.5µg/m3