Miasto Dąbrowa Górnicza dofinasuje policję i straż pożarną. Pojawią się nowe radiowozy i wóz strażacki

Straż pożarna dąbrowa górnicza

Redakcja

23 czerwca, 2023

Na środowej sesji, dąbrowscy radni miejscy podjęli uchwały o przekazaniu dofinansowania dla policji i straży pożarnej. Dzięki temu, na ulicach pojawią się nowe radiowozy, straż zyska nowy wóz gaśniczy, a jeden z dotąd użytkowanych przekaże do OSP.

Miejskie dofinansowanie dla policji wyniesie 90 tys. zł.

– Dzięki tym pieniądzom, a także dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i środkom komendy wojewódzkiej, będzie można zakupić dwa oznakowane radiowozy. Będą to samochody o napędzie hybrydowym, które trafią do wydziału ruchu drogowego i do wydziału prewencji – tłumaczył insp. Artur Klimek, komendant miejski policji w Dąbrowie Górniczej.

Z kolei 300 tys. zł zostanie przeznaczonych na dofinansowanie zakupu przez straż pożarną średniego pojazdu ratowniczo – gaśniczego.

– Tego typu pojazdy są najczęściej używane w prowadzonych przez nas akcjach. Wóz, który dotychczas był przez nas użytkowany, przekażemy do jednej z jednostek OSP. To tzw. samochód klasy GBA, który w 2020 r. wyjeżdżał 775 razy, w 2021 r. 728 razy, w 2022 r. 670 razy, a w tym roku, do 20 czerwca, 278 razy – tłumaczył mł. bryg. Zbigniew Gnacik, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej.
– Pojazdy strażackie są w bardzo dobrym stanie, przechodzą regularne kontrolne techniczne, są 24 godziny na dobę w pełnej gotowości. Przyjęcie takiego wozu przez OSP będzie bardzo korzystane – mówił radny Robert Kazimirski.

Chociaż finansowanie policji i straży pożarnej spoczywa na władzach centralnych, miasto od wielu lat wspiera ich funkcjonowanie. Dotowane były m.in. etaty dzielnicowych i dodatkowe patrole, remont szatni w budynku PSP, regularnie przekazywane są pieniądze na zakup radiowozów.

– Decydując się na dofinansowanie, w takich sytuacjach kierujemy się bezpieczeństwem publicznym. Jeśli chodzi o relacje rząd-samorząd, można powiedzieć, że nie jesteśmy rozpieszczani. Natomiast bardzo dobrze układa nam się współpraca z policją i strażą pożarną. Służby powinny być wzmacniane przez środki z budżetu centralnego, ale też istotne jest nasze wsparcie – podkreślał Marcin Bazylak, prezydent miasta.

W głosowaniu o przekazaniu środków na zakup radiowozów, 22 radnych było „za”, jeden „przeciw” i jeden wstrzymał się od głosu. Uchwałę o wsparciu straży pożarnej poparły 22 osoby, przy dwóch głosach „przeciw”.

powiązane artykuły:

20230605 057 pl dg centrum centrum przesiadkowe dg centrum dworzec dron
Lokalne 16 czerwca, 2023

Jeszcze tego lata do użytku ma zostać oddany budynek dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górnicz

Pogoria
Lokalne 15 czerwca, 2023

15 czerwca oficjalnie rozpoczął się sezon kąpielowy nad dąbrowskimi Pogoriami. Do końca sierpnia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.1µg/m3 PM2.5: 10.3µg/m3