Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej Cieśle w Sosnowcu będzie rozbudowana i zmodernizowana

modernizacja remizy OSP Sosnowiec Cieśle

Redakcja

15 lutego 2023

Zmodernizowana i rozbudowana zostanie remiza Ochotniczej Straży Pożarnej Cieśle w Sosnowcu. Wartość inwestycji to 2,2 miliona złotych.

Tradycja jednostki OSP Sosnowiec-Cieśle sięga czasów przedwojennych. Dziś skupia około pięćdziesięciu strażaków z terenu całego miasta i nie tylko, którzy wspierają zawodową straż pożarną w różnego typu akcjach. Na włączonych dopiero w 1975 roku w granice Sosnowca Cieślach, straż pożarna działa już od 1932 roku. Dzisiaj jest jedną z trzech ochotniczych jednostek w mieście obok: OSP Sosnowiec Porąbka i zakładowej OSP Timken Polska. 

OSP Sosnowiec Cieśle posiada remizę wybudowaną w połowie poprzedniego stulecia. W najbliższym czasie ten obiekt przejdzie kompleksową modernizację. 

To bardzo ważny dzień dla nas, bo dzięki podpisaniu umowy będziemy w stanie rozszerzyć swoje działania i wykonywać je lepiej – cieszy się Łukasz Rozwadowski, prezes zarządu OSP Sosnowiec Cieśle.

Strażacy z tej jednostki pełnią służbę w systemie dyżurów. W każdej chwili pracownik stanowiska kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu może zlecić OSP wyjazd na akcję. Gdy jest spokojnie, szkolą się, ale też angażują na rzecz jednostki, bo chcą, żeby na Cieślach działała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Ochotnicze straże pożarne są bardzo ważnym i istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej w kraju. Tworzenie takich jednostek w małych miejscowościach czy odległych dzielnicach miast jest ważne przede wszystkim ze względu na szybkość reagowania i działania w sytuacjach kryzysowych i pożarach – zaznacza Adrian Chmielewski, członek zarządu OSP Sosnowiec Cieśle.

Podpisana we wtorek 14 lutego umowa dotyczy rozbudowy budynku dotychczasowej remizy o garaż dla samochodów bojowych wraz z wykonaniem wewnętrznych i zewnętrznych instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych. Zostanie też wykonana biologiczna oczyszczalnia ścieków wraz z zagospodarowaniem terenu. Dzięki nowej kotłowni gazowej zmieni się też sposób ogrzewania obiektu. Wykonawca przeniesie też w inne miejsce plac zabaw przy remizie, przesunie też przystanek autobusowy (aktualnie nieużywany). Projekt zakłada również zakup i montaż mebli. Planowany termin zakończenia robót to dwanaście miesięcy od dnia podpisania umowy.

Cieszymy się z tej inwestycji, która z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszego bezpieczeństwa mieszkańców Sosnowca. Niedawno uruchomiliśmy w Kazimierzu Górniczym miejsce, w którym stacjonuje karetka pogotowia ratunkowego. Dziś podpisujemy umowę, z której również skorzystają przede wszystkim mieszkańcy wschodnich dzielnic naszego miasta – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Za inwestycję będzie odpowiedzialna firma Rak Invest Tomasz Rak z Myszkowa. 

powiązane artykuły:

Wiadomości 13 lutego 2023

Sosnowiec otrzymał 500 tysięcy złotych dofinansowania od Metropolii na opracowanie dokum

nowe mieszkania komunalne w Sosnowcu
Lokalne 26 stycznia 2023

Nowe mieszkania, nowi lokatorzy, nowa jest także nazwa ulicy. 25 stycznia pierwsi lokatorzy noweg

IMG 20230119 104240
Lokalne 19 stycznia 2023

To ma być jedna z najnowocześniejszych siedzib pogotowia w Polsce. W Sosnowcu ruszyły prace związ

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3