Robert K. zaatakował policjanta bagnetem. Funkcjonariusza uratował notatnik

42 697825
Kastelik

Szymon Kastelik

15 lutego 2023

Do Sądu Okręgowego w Częstochowie trafił akt oskarżenia przeciwko 50-letniemu Robertowi K. W marcu 2022 roku zaatakował policjanta bagnetem. Celował w okolice serca. 

15 marca 2022 roku patrol interwencyjny z Komisariatu VI Policji w Częstochowie otrzymał zgłoszenie od mieszkańca miasta Roberta K. Poinformował policję o tym, że nieznane mu osoby weszły do jego mieszkania, następnie rozlały alkohol i uciekły przez balkon.

Dwóch funkcjonariuszy częstochowskiej policji przybyli na miejsce i sprawdzili mieszkanie zgłaszającego. Wtedy Robert K. ugodził nagle jednego z nich bagnetem w lewy bok na wysokości serca. Zaatakowanego policjanta uratował notatnik i telefon w kieszeni kamizelki. Napastnik został obezwładniony i trafił do policyjnego aresztu.

- Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze zabezpieczyli bagnet o długości ostrza 25 centymetrów. Przeprowadzone wobec Roberta K. badanie wykazało około 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu - informuje prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Prowadzący sprawę prokurator postawił zarzut usiłowania zabójstwa policjanta i spowodowania u niego obrażeń ciała w postaci ran ciętych dłoni. Przesłuchany przez prokuratora Robert K. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia, które wskazywały na uzasadnione wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego sprawcy.

- Po przeprowadzonej obserwacji sądowo-psychiatrycznej biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że Robert K. działał w stanie zniesionej poczytalności z uwagi na zaburzenia psychiczne, związane z uzależnieniem od alkoholu. Jednocześnie biegli uznali, że podejrzany wprawił się w stan nietrzeźwości, pomimo tego, iż mógł przewidzieć swoje zachowanie. W związku z tym wobec Roberta K. nie mają zastosowania przepisy dotyczące niepodlegania odpowiedzialności karnej z powodu niepoczytalności - dodaje prok. Ozimek.

Robert K. przebywa w tymczasowym areszcie. Atak na policjanta grozi pozbawieniem wolności od 12 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności. Taką samą karą jest zagrożone usiłowanie popełnienia takiego przestępstwa.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

27 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3