Nowe osiedle komunalne w Sosnowcu. Pierwsi lokatorzy odebrali już klucze

fot. UM Sosnowiec

Redakcja

26 stycznia, 2023

Nowe mieszkania, nowi lokatorzy, nowa jest także nazwa ulicy. 25 stycznia pierwsi lokatorzy nowego osiedla komunalnego w Sosnowcu otrzymali klucze do swoich mieszkań.

Projekt osiedla został wybrany w konkursie w 2017 roku, do którego wówczas stanęło sześć pracowni. W lipcu 2020 roku Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na budowę 4 budynków komunalnych. Osiedle liczy 88 mieszkań, w tym 8 przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.

Nie sięgam aż tak daleko pamięcią, aby przypomnieć sobie, żeby w Sosnowcu od podstaw powstał jakikolwiek mieszkalny budynek komunalny. Najprawdopodobniej były to lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Mieszkania mają wykończone łazienki (kafelki, armatura), położone tynki gipsowe, wszystkie instalacje i drzwi zewnętrzne. Lokale są wyposażone w centralne ogrzewanie oraz ciepła wodę z sieci. Nowy lokator musi zadbać m.in. o drzwi we wnętrzu i wyposażenie. Osiedle dysponuje miejscami parkingowymi oraz placem zabaw. W każdym z czterech budynków jest też 5 miejsc w garażach, a te będą wynajmowane w przetargu. Osiedle jest wyposażone w instalacje fotowoltaiczne, które będą wspierały zasilanie części wspólnych budynków.

W ręce lokatorów trafiły już klucze do trzech mieszkań. To początek procesu zasiedlania, który potrwa kilka tygodni. 

Dla kogo są nowe mieszkania?

– Przede wszystkim dla osób, które mają uprawnienia do zamiany lub najmu lokalu komunalnego. Lokatorzy musieli spełnić podstawowy warunek, jakim jest dochód miesięczny na członka gospodarstwa domowego. Ponadto nie mogli posiadać zadłużenia, ale także spełnić szereg innych obowiązków. Mieszkania mają od ok. 38 do 58 m kw. Koszt budowy to 16 mln złotych, z czego ok. 80 procent to wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego – wyjaśnia Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Obecnie MZZL w Sosnowcu jest na etapie oczekiwania na dokumentację projektową i pozwolenia na budowę kolejnych ośmiu budynków. Te mają powstać na sąsiedniej działce.

W Sosnowcu postawiliśmy na budownictwo mieszkaniowe. Bo to osiedle to nie koniec. Kończy się inwestycja przy ulicy Naftowej – tam będzie kilkaset mieszkań. Skończyła się inwestycja MZMB niedaleko Placu Papieskim, gdzie powstały domki szeregowe. Lada chwila rozpiszemy przetarg na ulice Żelazną, gdzie zbudowane zostaną kolejne budynki wybudowane przez MZBM. Jeszcze w ramach w Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, do której również należymy, powstanie kilkadziesiąt mieszkań – wymienia prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Dotychczas mówiąc o osiedlu, mówiliśmy o ulicy Traugutta. Jednak oficjalnie od 12 stycznia jest to już ulica Stanisława Jędryki. Zmarły w 2019 roku reżyser urodził się w Sosnowcu, był absolwentem III LO im. Bolesława Prusa. W swojej karierze odpowiadał za takie filmy i seriale, jak: „Do przerwy 0:1”, „Paragon gola!”, „Wakacje z duchami” czy też „Podróż za jeden uśmiech”. Decyzję w tej sprawie podjęli radni na grudniowej sesji Rady Miejskiej.

fot. UM Sosnowiec

powiązane artykuły:

aukcje wośp w sosnowcu
Lokalne 24 stycznia, 2023

Sosnowiec ponownie staje się miejscem wojewódzkiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak dobrze nauczyc sie angielskiego sosnowiec
Lifestyle 24 stycznia, 2023

Nauczenie się języka angielskiego może być trudnym zadaniem - przede wszystkim wymaga to dużo cz

IMG 20230119 104240
Lokalne 19 stycznia, 2023

To ma być jedna z najnowocześniejszych siedzib pogotowia w Polsce. W Sosnowcu ruszyły prace związ

Przemysław Bartos
Lokalne 19 stycznia, 2023

Przemysław Bartos, autor bloga i fanpage’a „Przyroda dla Sosnowca” jest działaczem społec

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 8.8µg/m3