Obywatele Gruzji okradali otwarte samochody

fot. KMP w Gliwicach

Redakcja

26 stycznia, 2023

Grupa Gruzinów zajmowała się kradzieżą wartościowych przedmiotów z otwartych samochodów. Działali nie tylko na Śląsku. Część z zatrzymanych przez policję poszukiwana była przez inne jednostki, a jeden miał zakaz przebywania w Strefie Schengen.

25 grudnia ubiegłego roku ktoś skradł dzienny utarg handlowców spod cmentarza przy ulicy Kozielskiej w Gliwicach. Wykorzystując fakt, że bus był otwarty, złodzieje zabrali pozostawione w nim ponad 6 tysięcy złotych. Dwa dni wcześniej w podobny sposób na parkingu w Pyskowicach, skradziona została saszetka z pieniędzmi i kartą płatniczą, z której kilkakrotnie wypłacono pieniądze w województwie opolskim.

-Detektywi rozpoczęli żmudną pracę, trafiając na pewien sygnał. Chodziło o grupę Gruzinów, którzy, jak wynikało z ustaleń, „specjalizują” się w tego typu kradzieżach. Policjanci nawiązali kontakt ze śledczymi z radomskiej komendy, gdyż właśnie tam doszło do podobnej kradzieży. Wytypowane zostały dwa auta, którymi mogli poruszać się podejrzani - relacjonuje KMP w Gliwicach.

Rozpoczęło się namierzanie miejsca stacjonowania grupy. Wszystko wskazywało, że trop jest właściwy, gdyż ustaleni już wtedy z imienia i nazwiska obywatele Gruzji byli wcześniej karani. Poza tym Komenda Rejonowa Policji Warszawa IV, z uwagi na ukrywanie się sprawców, zawiesiła sprawę przeciwko tym właśnie podejrzanym. I w tym przypadku sposób działania sprawców był podobny.

W końcu, dzięki wielu godzinom przeglądania gliwickiego monitoringu, trafiono na wytypowane auta oraz nowe osoby z innych pojazdów, którzy ewidentnie znali się i często kontaktowali. Wytypowano też posesje, na których mogli oni nocować.

Okazało się, że w jednej z gliwickich kamienic zamieszkuje liczna grupa mężczyzn. 24 stycznia o 6.00 rano 14 policjantów z I Komisariatu Policji w Gliwicach zatrzymało 13 lokatorów wspomnianego mieszkania. 

-Czterech Gruzinów zatrzymano do kradzieży w Gliwicach, Pyskowicach i Przedborzu - wśród nich dwóch, których dane były już znane. Kolejny z ujętych był poszukiwany przez służby z Warszawy - ustalenie miejsca pobytu i kara 6 miesięcy więzienia. Oprócz tego jeden z lokatorów był poszukiwany na podstawie rejestracji dokonanej przez Grecję, dotyczącej zakazu wjazdu i przebywania w Strefie Schengen-podała KMP w Gliwicach. 

Teraz gliwiccy policjanci ustalają, czy podejrzani nie dopuścili się innych przestępstw, z których uczynili sobie główne źródło dochodu.


for. KMP w Gliwicach

powiązane artykuły:

46 711111
Lokalne 13 czerwca, 2022

We wtorek (07.06.2022 r.) policjanci z Wydziału Kryminalnego jaworznickiej komendy zatrzymali dwóch

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3