Metropolia wesprze budowę velostrady w Sosnowcu

Katarzyna Kulyk

13 lutego 2023

Sosnowiec otrzymał 500 tysięcy złotych dofinansowania od Metropolii na opracowanie dokumentacji technicznej dotyczącej velostrady, która ma przebiegać przez miasto.

Velostrady to jedno ze strategicznych działań, które podejmowane są we współpracy z różnymi miastami Metropolii. Fundamentalną funkcją velostrady jest bezpieczny transport w obszarze jednego miasta lub pomiędzy miastami.

Velostrady mają połączyć Katowice z Sosnowcem i innymi miastami Zagłębia. Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński poinformował już, że jest po otwarciu ofert na wykonaniu projektu funkcjonalno-użytkowego.

W obrębie miasta ma powstać 11 km tras o standardzie rowerowych autostrad. W planowanej sieci velostrad przez miasto będą przebiegać trasy nr 1 oraz 7.

3,4 km trasy nr 1 ma przebiegać od granicy z Katowicami, przez ul. Kresową, planowaną kładką nad ul. Piłsudskiego i do centrum Sosnowca, z wykorzystaniem śladu i nasypu dawnej linii kolejowej.

Pozostałe 7,6 km to odnogi „jedynki” do sąsiadujących miast Zagłębia, włączone pod wspólny numer 7. Mają one biec następująco:

  • do Czeladzi: ul. Piłsudskiego w Sosnowcu przez drogę ekspresową nr S86, wiaduktem w ciągu ul. Gen. Grota-Roweckiego, a w granicach Czeladzi odbijać na zachód nieopodal ul. Nowopogońskiej, następnie włączać się w ul. Kościuszki i wracać do Nowopogońskiej śladem starej linii kolejowej. Ta nitka ma się kończyć na DK 94 (ul. Będzińska w Czeladzi). Nie jest wykluczone jednak, że zostanie przedłużona do ul. Wolności w Będzinie, z wykorzystaniem dalszego przebiegu linii kolejowej i wciąż istniejącej infrastruktury mostowej;

  • do Będzina: na terenie Sosnowca rozpoczynać się ma w rejonie ul. Gen. Grota-Roweckiego, biec wzdłuż drogi S86 i przecinać ul. Małobądzką i docierać do skrzyżowania dróg S86 i DK94. Następnie droga ma biec wzdłuż DK94 do ul. Będzińskiej w Sosnowcu. Na terenie Będzina velostrada ma przechodzić równolegle do Czarnej Przemszy i kończyć się w sąsiedztwie zamku;

  • w kierunku Dąbrowy Górniczej ma to być kontynuacja wzdłuż DK94 odnogi będzińskiej. Velostrada przetnie tu ul. Będzińską w Sosnowcu oraz układ torowisk tramwajowych i dojdzie do lewego brzegu rzeki Czarnej Przemszy, następnie w rejonie ul. Śnieżnej istniejącą kładką przekroczy rzekę i dotrze poprzez drogę wewnętrzną w rejon istniejącego przejazdu kolejowego ul. Chemicznej i ul. Piotrkowskiej. Dalej trasa rowerowa pobiegnie w rejonie ul. Piotrkowskiej, przetnie DK94, potok Zagórski i ul. Sokolską i przez dąbrowskie Mydlice doprowadzi rowerzystę do centrum Dąbrowy Górniczej.

Metropolia wraz z miastami członkowskimi wykazała już planowane przebiegi kolejnych velostrad. Łącznie ma powstać ich 8, a ich długość ma sięgać około 120 km. Wciąż trwają ustalenia, które dotyczą kolejnych przebiegów.

Obecnie trwa rozstrzyganie przetargu na przygotowanie koncepcji technicznej dla czterech velostrad: Katowice- Sosnowiec, Katowice- Tychy, Katowice- Mysłowice, Sosnowiec- Czeladź- Będzin- Dąbrowa Górnicza.

Na początku 2023 roku planowane są przetargi na wykonanie koncepcji technicznych velostrad: Katowice- Chorzów- Świętochłowice- Ruda Śląska- Zabrze- Gliwice, Katowice- Siemianowice Śląskie- Chorzów- Bytom- Piekary Śląskie, Tarnowskie – Góry- Bytom oraz Katowice- Sosnowiec- Mysłowice (wzdłuż Przemszy).

powiązane artykuły:

budowa velostrady z Katowic do Mysłowic
Wiadomości 22 grudnia 2022

20 grudnia 2022 r. została podpisana umowa pomiędzy miastem Katowice a Górnośląsko-Zagłębiowską M

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.6µg/m3 PM2.5: 2.3µg/m3