Radni PiS oburzeni symbolem Strajku Kobiet. "Symbolika hitlerowska"

IMG 20230619 131245
Kastelik

Szymon Kastelik

20 czerwca, 2023

Błyskawica Strajku Kobiet to nazistowski symbol? Już to słyszeliśmy, ale radni klubu Prawa i Sprawiedliwości postanowili nam o tym przypomnieć podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku. Dyskusja o demokracji zamieniła się w gwałtowną wymianę zdań o tym, czy czerwone błyskawice nawiązują do zbrodniczej ideologii. 

Wszystko działo się na początku poniedziałkowej sesji, kiedy radni przed ponad 2 godziny "dyskutowali" nad stanowiskiem Sejmiku Województwa Śląskiego wyrażającego sprzeciw wobec łamania Konstytucji i dalszej dekonstrukcji ustroju demokratycznego Państwa. Z zaproponowaną formułą stanowiska nie zgadzali się radni Prawa i Sprawiedliwości. Mówili, że Sejmik ma inne zadania oraz przedstawili swoją wersję.

CZYTAJ WIĘCEJ - DYSKUSJA O DEMOKRACJĘ I REASUMPCJA GŁOSOWANIA

W trakcie ponad 2-godzinnej dyskusji radni kilkukrotnie "zmieniali" temat. Wzajemnie oskarżali się o zdrady, o łamanie zasad demokracji. Mówili też o prawach kobiet czy o słuchaniu rozkazów z centrali. Nagle radny PiS Piotr Bańka postanowił skomentować baner wywieszony na sali Sejmiku, na którym widniał napis "Ani jednej więcej" i dwie czerwone błyskawice, które są symbolem Strajku Kobiet.

- Wywieszanie tej symboliki hitlerowskiej w Sejmiku Śląskim jest hańbiący. Takie dwie litery "s" symbolizowały kobiety, ale w czarnych mundurach - mówił Bańka, który stwierdził, że dwie błyskawice nawiązują do symbolu nazistowskiej SS. Radny dodał, że już wcześniej wnioskował u przewodniczącego, aby nakazał zdjęcie plakatu. 

- Ta symbolika kojarzy mi się jednoznacznie - mówił o błyskawicach strajku kobiet i dodał - Są różne wariacje swastyki, które też są zakazane. Nie składają się z czterech symboli, tylko z trzech - stwierdził radny odpowiadając na argumenty, że błyskawice w żaden sposób nie przypominają tych "nazistowskich".

Oburzenie radnego PiS podtrzymali jego koleżanki i koledzy z klubu. Jedna z radnych powiedziała wprost, że jako kobieta nie chce takiej reprezentacji. 

ZOBACZ WIDEO:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 7.4µg/m3