W poniedziałek, 19 czerwca w Katowicach podsumowano projekt Centrum Wsparcia Doradczego Plus. W wydarzeniu uczestniczył minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, który nie krył zadowolenia z rezultatów CWD Plus.
Centrum Wsparcia Doradczego to projekt o charakterze doradczym autorstwa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Jego celem jest wsparcie modelu partnerstw samorządów lokalnych i współpracy ponadlokalnej ponad granicami administracyjnymi pojedynczych samorządów. Mogą one liczyć na pomoc ekspertów w zakresie swojego rozwoju. Projekt realizowany jest od 2020 r. – najpierw jako pilotaż CWD, a obecnie do końca czerwca 2023 r. – jako CWD Plus.
Do projektu włączono 76 partnerstw z samorządów lokalnych w 16 regionach, które z własnej inicjatywy zawiązały partnerstwa na obszarach strategicznej interwencji: obszarach zagrożonych trwałą marginalizacją i miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.
W Katowicach odbyło się podsumowanie tego projektu. Uczestnicy wydarzenia otrzymali od ministra Grzegorza Pudy certyfikaty uczestnictwa w projekcie.
- Podejmowanie działań we współpracy rządu – samorządu województwa – samorządu lokalnego przynoszą wymierne korzyści dla rozwoju kraju. Projekt Centrum Wsparcia Doradczego Plus to bardzo istotne narzędzie polityki regionalnej kraju – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. - Główne cele to poszukiwanie najlepszych rozwiązań wspólnych problemów, wykorzystywanie potencjałów rozwojowych oraz wymiana doświadczeń w procesie planowania strategicznego i wdrażania wspólnych projektów. Pozytywne efekty tej współpracy będą odczuwalne dla mieszkańców - dodał minister.
Wsparcie samorządów
Według ministerstwa projekt CWD Plus to dobre rozwiązanie dla wsparcia mniejszych i biedniejszych samorządów. Tym samym wspierany jest jednolity rozwój wszystkich regionów w Polsce. - Zasięg obejmuje jedną trzecią terytorium Polski i jedną piątą ludności kraju. Zdecydowana większość jednostek samorządów terytorialnych wśród partnerstw to gminy wiejskie, a jedna trzecia to gminy miejsko-wiejskie - przekazał minister Puda.
MFiPR planuje przedłużenie doradztwa w ramach projektu CWD o kilka miesięcy, tak aby wesprzeć partnerstwa w dokończeniu najważniejszych procesów.
Konferencja podsumowująca działanie Centrum Wsparcia Doradczego Plus (CWD) trwa do wtorku w Katowicach. Biorą w niej udział partnerzy inicjatywy – przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Związku Miast Polskich, Fundacji Fundusz Współpracy, Urzędy Marszałkowskie z poszczególnych województw oraz 77 partnerstw samorządowych zrzeszających ponad 700 JST.
fot. mfipr