Zarząd województwa śląskiego z absolutorium za 2022 roku. Chełstowski: Mamy świetną sytuację

IMG 20230619 112155
Kastelik

Szymon Kastelik

20 czerwca, 2023

Podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku województwa śląskiego radni rozpatrzyli Raportu o stanie województwa śląskiego za 2022 rok oraz wykonanie budżetu w ubiegłym roku. Zarząd województwa śląskiego otrzymał od wymaganej większości wotum zaufania oraz absolutorium.

Na sesji nie brakowało emocji już na samym początku. Powodem była dyskusja, a potem powtórzone głosowanie nad przyjęciem stanowiska Sejmiku Województwa Śląskiego wyrażającego sprzeciw wobec łamania Konstytucji i dalszej dekonstrukcji ustroju demokratycznego Państwa.

CZYTAJ WIĘCEJ - GORĄCA DYSKUSJA NA SEJMIKU I REASUMPCJA

Jednak poniedziałkowa sesja była przede wszystkim sesją absolutoryjną. Marszałek województwa śląskiego wraz z zarządem przedstawił raport o stanie województwa śląskiego za 2022 rok oraz wykonanie budżetu za 2022 rok. 

- Patrzę wskaźnikami. Mamy wykonanie budżetu na poziomie 92 procent, więc uważam, że 2022 rok był dobry. Środki unijne są ważną częścią tego rozwoju. Nasza robota mówiąc wprost została wykonana. I dużo inwestycji, przede wszystkim wydatki majątkowe, one są kluczowe. Blisko 40 procent. Niskie zadłużenie. Bo mamy raptem 15 procent zadłużenia w stosunku do tego progu 60 procent. Zajmujemy 12., 13. miejsce w skali innych województw, które są bardzo zadłużone - komentował marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Marszałek dodał, że województwo, pomimo wielu inwestycji, potrafiło też oszczędzać, dlatego nie obawia się kolejnego roku, w którym nasz region będzie musiał zaciągnąć zobowiązania finansowe. 

- Specjalnie dużo oszczędzaliśmy, żebyśmy mieli duże środki na wkłady własne. Żeby ta perspektywa 2021-2027 była mądrze przygotowana. Już przyszły rok będzie zupełnie inny. Bo będzie trzeba zaciągać zobowiązania kredytowe na wkład własny. Ale dzięki temu, że prowadziliśmy rozsądną gospodarkę, to mamy świetnią sytuację - mówił Chełstowski.

Rok 2022 był bardzo intensywny i trudny dla województwa śląskiego i zarządu. Przede wszystkim wybuch wojny w Ukrainie i napływ uchodźców do naszego regionu. Województwo też wysłało wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów. Po lutym 2022 roku prędkości nabrała rosnąca inflacja, która uderza też w samorządy. Ponadto w listopadzie doszło do "rewolucji" w samym Sejmiku, w konsekwencji zmienił się prawie cały skład zarządu województwa (oprócz marszałka). 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3