Pozimowe remonty dróg w Dąbrowie Górniczej. Drogowcy ułożą całkowicie nowe nawierzchnie

Naprawy drog w dabrowie

Redakcja

1 marca 2024

Rondo w parku Zielona, ulice Morcinka i Tysiąclecia, a przede wszystkim Młodych – na tych ulicach w Dąbrowie Górniczej w najbliższych tygodniach drogowcy ułożą całkowicie nową nawierzchnię.

W ostatnich tygodniach drogowcy w Dąbrowie Górniczej doraźnie usuwali ubytki w drogach. W „miesiącach zimowych” przy dziurach wymagających szybkiej interwencji najczęściej stosowali metodę układania asfaltu na zimno. Pozwala to jednak tylko na krótki czas usunąć zagrożenie. Docelowo konieczne jest użycie rozgrzanej mieszanki mineralno-asfaltowej, czyli zastosowanie tzw. metody na ciepło.

– Wysoka jak na tę porę roku temperatura powietrza sprawiła, że już w ostatnim tygodniu lutego przystąpiliśmy do długoterminowej naprawy dróg w mieście. Brygady remontowe będą najpierw rozcinały i wykuwały większe fragmenty zniszczonej nawierzchni, a następnie układały gorącą masę – mówi Józef Bochnak, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Miejskiej w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Takie prace rozpoczęły się 27 lutego i na początek objęły ulice Cieszkowskiego, Grynia, parking przed Technicznymi Zakładami Naukowymi oraz łącznik ulic Kasprzaka i Laski. W kolejnych dniach i tygodniach brygady remontowe będą naprawiały kolejne ulice w mieście.

– Z końcem lutego rozpoczęliśmy prace na rondzie przy parku Zielona, gdzie doraźne usuwanie ubytków nie dawało już żadnego efektu. Dlatego na całej obwiedni ronda ułożona zostanie nowa nawierzchnia – mówi Józef Bochnak.

Prace na rondzie na Zielonej prowadzone są połówkowo z wykorzystaniem wahadłowej sygnalizacji świetlnej: podczas gdy remontowana będzie jedna połówka ronda, po drugiej ruch będzie się odbywał w obu kierunkach.

Ulica Młodych na początek

Nie tylko na rondzie przy parku Zielona zostanie ułożona nowa nawierzchnia. Wydział Inwestycji Drogowych na marzec zaplanował całkowitą wymianę nawierzchni na ulicach Tysiąclecia (odcinek między skrzyżowaniami z al. Piłsudskiego i ul. 11 Listopada) oraz Morcinka (jezdnia północna między wjazdem w kierunku Kauflandu a al. Zagłębia Dąbrowskiego).

– Prace na obu ulicach rozpoczną się po 10 marca i będą prowadzone jednocześnie – zapowiada Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych.

Także na marzec planowany jest początek prac przy remoncie ulicy Młodych.

– W trakcie przebudowy głównej osi miasta mieszkańcy często pytali między innymi o nasze plany wobec ulic Młodych, Podlesie czy Myśliwskiej. Odpowiadaliśmy wtedy, że gdy skończymy prace na głównej osi miasta, na które otrzymaliśmy dofinansowanie, zajmiemy się kolejnymi ulicami. Słowo się rzekło i w Gołonogu zaczynamy od ulicy Młodych – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

– Prace na ul. Młodych rozpoczną się od remontów przykanalików i wpustów deszczowych. Gdy już ułożymy nową nawierzchnię, po obu stronach szerokiej ulicy wyznaczymy też miejsca postojowe – zapowiada Krzysztof Serafiński.

powiązane artykuły:

Jadlodzielnia dabrowa gornicza
Lokalne 29 lutego 2024

Pierwsza Jadłodzielnia powstała w Dąbrowie Górniczej. Już od 3 marca mieszkańcy miasta bę

Bazylak
Lokalne 21 lutego 2024

Poseł Wojciech Saługa i senator Beata Małecka-Libera w imieniu Koalicji Obywatelskiej poparli kan

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 15.6µg/m3