Postój ekonomiczny w 10 kopalniach PGG. Niewielki wzrost liczby zakażonych

Kwk jastrzebie bzie 04 fot dawid lach

Redakcja

12 czerwca 2020

W piątek rozpoczął się trzytygodniowy postój ekonomiczny w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej; od minionego wtorku cykl pracy zmieniły też dwie kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Według zebranych w piątek przez PAP danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj – od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem 5358 górników z kilkunastu kopalń, wobec 5335 raportowanych dobę wcześniej. To ponad połowa spośród blisko 10,5 tys. osób zarażonych w woj. śląskim i ok. 18,7 proc. spośród ponad 28,5 tys. zakażonych w całej Polsce.

Najwięcej górników z koronawirusem pracuje w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie do piątku zachorowały 3042 osoby, wobec 3037 raportowanych dobę wcześniej (wzrost o 5 przypadków). W ostatnich dniach kolejnym w tej spółce ogniskiem Sars-CoV-2 okazała się kopalnia Jastrzębie-Bzie, gdzie badania przesiewowe dały pozytywny wynik u 238 górników - w ciągu minionej doby liczba ta nie zmieniła się. Nie wzrosła także liczba zakażonych w kopalniach Pniówek (jest ich 1589) i Zofiówka (1176).

W Polskiej Grupie Górniczej wciąż rosnącym ogniskiem zakażenia jest kopalnia Marcel w Radlinie, gdzie przed kilkoma dniami były prowadzone badania przesiewowe załogi. W piątek rano zakażonych było 210 pracowników tego zakładu, wobec 197 raportowanych dobę wcześniej; jeszcze w minioną sobotę potwierdzonych przypadków zakażenia w tej kopalni było tylko 17.

Ogółem w kopalniach PGG zanotowano dotąd 1726 przypadków koronawirusa, wobec 1708 raportowanych dobę wcześniej (wzrost o 18). Najwięcej chorych jest w kopalniach: Jankowice (672), Sośnica (460) i Murcki-Staszic (236).

Czytaj także: Koronawirus pomoże rządowi rozwiązać kwestię górnictwa? [WIDEO]

W piątek w kopalniach PGG wszedł w życie zmieniony harmonogram produkcji, który - w formule postoju ekonomicznego - będzie obowiązywał do 3 lipca. Wstrzymaniem normalnego cyklu technologicznego objęto kopalnie i ruchy wydobywcze: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach.

Obłożenie załogi w poszczególnych kopalniach PGG w okresie przestoju będzie wynosić od ponad 30 proc. do ok. 60 proc. załogi - w zależności od potrzeb wynikających z konieczności zabezpieczenia i utrzymania ruchu kopalń. Oznacza to również możliwość prowadzenia w ograniczonym zakresie wydobycia, by zapobiec np. zapożarowaniu szczególnie narażonych ścian wydobywczych. Zachowana ma być też ciągłość sprzedaży i wysyłki węgla do odbiorców - chodzi przede wszystkim o surowiec zalegający na przykopalnianych zwałach. (PAP)

Foto: jsw.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.5µg/m3