Poparzony górnik odzyskał włosy dzięki katowickim specjalistom

Przeszczep wlosow

Redakcja

7 czerwca 2024

Specjaliści z katowickiej kliniki kierowanej przez światowej klasy chirurga plastycznego i eksperta w dziedzinie przeszczepów włosów dr. Grzegorza Turowskiego, przeprowadzili skomplikowany przeszczep włosów u górnika poparzonego w wyniku wybuchu metanu w kopalni. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii robotycznej i dużemu doświadczeniu zespołu zabieg zakończył się pełnym sukcesem. Dało to pacjentowi nadzieję na powrót do normalnego życia.

Ze względu na rozległe blizny skóry głowy szanse na powodzenie zabiegu eksperci oceniali jako krytycznie małe. Problemem było obumarcie naczyń krwionośnych u pacjenta oraz stwardnienie zbliznowaciałej tkanki.

Pacjent zgłosił się do nas na konsultację w rocznicę wypadku. Marzył, by odzyskać dawny wygląd. Kiedy opowiedział mi swoją historię, wiedziałam, że musimy zrobić wszystko, by mu pomóc, choć zdawałam sobie sprawę, że będzie to bardzo trudne – przyznaje specjalistka chirurgii odtwórczej włosa Kamila Niewdana, która uczestniczyła w zabiegu.

Przygotowania do przeszczepu trwały sześć miesięcy. Zespół specjalistów kliniki opracował szczegółowy plan terapii, której celem było przywrócenie ukrwienia i unerwienia uszkodzonej tkanki skóry głowy. Stosowane metody m.in. z wykorzystaniem bogatopłytkowego osocza krwi przyniosły na tyle dobre efekty, że podjęto decyzję o przystąpieniu do transplantacji.

Wykonał ją siedmioosobowy zespół złożony z lekarza, trychologów i pracowników technicznych. Cała procedura trwała ponad 11 godzin.

Podobnie jak w przypadku przeszczepów narządów, tu także kluczowym czynnikiem jest czas. Przeżywalność graftów, czyli pobranych od pacjenta (najczęściej z potylicy), mieszków włosowych jest najwyższa, gdy znajdują się poza organizmem nie więcej niż sześć godzin. W takim czasie muszą one trafić na swoje docelowe miejsce – tłumaczy specjalistka. 
Z powodu zbliznowacenia tkanki, u tego pacjenta od początku szanse na przyjęcie się graftu nie przekraczały 20%, gdyby dodatkowo czas procesu pobrania graftów się wydłużył, szanse zmalałyby do 10%.

Z pomocą przyszedł specjalistyczny robot do przeszczepu włosów, z którego korzysta klinika.

10 lat temu byliśmy pionierami w Polsce, sprowadziliśmy do kraju pierwszego robota na Europę Środkowo-Wschodnią. Dziś wykorzystujemy w naszych klinikach w Katowicach i Warszawie najnowszą generację robota. Te zaawansowane urządzenia w rękach doświadczonych operatorów pozwalają maksymalnie skrócić czas pobrania gratfów, zmniejszyć inwazyjność całej procedury i zapewnić pobranie najlepszych mieszków włosowych. Przy tak trudnym zabiegu było to niezwykle istotne – mówi dr Grzegorz Turowski amerykański specjalista chirurgii plastycznej i jeden ze światowych pionierów tej metody.

Robot pobiera nawet ponad 2000 graftów na godzinę, co jest nieosiągalne dla człowieka. To czasochłonna praca, która musi być wykonana z niezwykłą precyzją.

Maszyna pracuje z taką samą powtarzalnością przez wiele godzin. Robot nie męczy się w odróżnieniu od człowieka, co minimalizuje ryzyko błędu opisuje Kamila Niewdana. 
Chociaż najnowszy robot potrafi nie tylko pobierać, ale także wszczepiać grafty, w tym konkretnym przypadku przy wszczepianiu korzystaliśmy z metody manualnej, aby móc lawirować pomiędzy bliznami.

Klinika opracowała także własną metodę sekwencjonowania pojedynczych graftów, dzięki której te pobrane najwcześniej wszczepiane są jako pierwsze. Daje to pewność, że przebywały poza organizmem najkrócej, jak to było możliwe i tym samym zwiększa powodzenie zabiegu.

Jak mówi amerykański chirurg i właściciel kliniki dr Grzegorz Turowski, który szkolił polski zespół, zabieg został przeprowadzony perfekcyjnie, o czym świadczy jego końcowy rezultat.

Nie każdy ośrodek podejmuje się tego typu zabiegów, gdyż są one długotrwałe i obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Tu pomogło duże doświadczenie zespołu wykonującego przeszczep, nowoczesny sprzęt i dobre przygotowanie pacjenta do zabieguuważa ekspert.

Katowicka placówka od ponad dekady wykonuje przeszczepy włosów. Zabiegi wykonywane są zarówno w przypadkach łysienia, jak i utraty włosów na skutek wypadków.

Pacjent

powiązane artykuły:

Robot chirurgiczny
Lokalne 6 grudnia 2023

Urolodzy ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przeprowadzili już ponad 200 operacji z

364105473 773150881481257 1895833887535757929 n
Lokalne 7 września 2023

Po wielomiesięcznym, specjalistycznym szkoleniu lekarze Śląskiego Szpitala Urologicznego przy Str

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.1µg/m3 PM2.5: 13.2µg/m3