Gliwiccy urolodzy przeprowadzili ponad 200 operacji z wykorzystaniem robota

Robot chirurgiczny

Redakcja

6 grudnia, 2023

Urolodzy ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przeprowadzili już ponad 200 operacji z wykorzystaniem robota. Nowoczesna technologia 3D umożliwia mniej inwazyjne, a zarazem bardziej precyzyjne zabiegi.

W gliwickiej lecznicy przy ul. Kościuszki 29 urolodzy wykorzystują robota chirurgicznego podczas prostatektomii radykalnych – operacji ratujących chorych z rakiem prostaty – oraz przy operacjach nerek.

Rezultaty wprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej są bardzo dobre m.in. dzięki niskiej inwazyjności, mniejszej utracie krwi u pacjenta i doskonałej precyzji. Dzięki technologii 3D i wykorzystaniu ramion robota możemy w precyzyjny sposób dotrzeć do guza i go usunąć z korzyścią dla pacjenta – wyjaśnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, i dodaje, że przeprowadzenie ponad 200 operacji na oddziale z jedną salą operacyjną i 19 łóżkami to duże osiągnięcie, które było możliwe dzięki ciężkiej pracy całego zespołu.

Mniejsza ingerencja w ciało pacjenta, mniejsze ryzyko powikłań i wyższy komfort leczenia, a także krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji – to najważniejsze zalety operacji robotycznych. Chirurgia robotowa jest synonimem postępu w medycynie. To szczególnie ważne w obliczu alarmujących statystyk, z których wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce liczba zachorowań na raka prostaty wzrosła dwukrotnie – w samym województwie śląskim diagnozowanych jest ich rocznie około 2 tysiące. Ponadto każdego roku w naszym kraju diagnozuje się raka nerki u ponad 5 tysięcy osób.

powiązane artykuły:

Kupilas urologia 2023
Lokalne 21 lipca, 2023

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach lekarze korzystają z najnowszych technologii, które w połącz

Sukces urologow ze szpitala miejskiego nr4 w gliwicach 2021
Lokalne 20 maja, 2021

Oddział urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dołączył do grona czo

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.9µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3