Ponowne otwarcie Muzeum Śląskiego

Swiatlo histori Gorny Slask na przestrzeni dziejow fot Roksana Miarka wl Muzeum Slaskie

Redakcja

2 czerwca 2020

Od dziś ponownie można zwiedzać ekspozycje Muzeum Śląskiego mieszczącego się w katowickiej Strefie Kultury. Instytucja współprowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po kilkutygodniowej przerwie, ponownie udostępnia zwiedzającym budynek główny i zlokalizowane w nim wystawy stałe oraz czasowe.

Hasłem „Spotkajmy się na miejscu” Muzeum Śląskie pragnie zachęcić nie tylko do odwiedzenia siedziby, ale również „przywitania się” z dawno niewidzianymi postaciami z obrazów uznanych artystów: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza. W samym centrum stolicy Górnego Śląska, na głębokości 14 metrów pod ziemią, można zwiedzić Galerię śląskiej sztuki sakralnej, budzącą ogromne emocje i zainteresowanie wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, a także wyjątkową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej. Na zwiedzających czekają także wystawy czasowe. W monumentalnej przestrzeni Galerii jednego dzieła zobaczymy instalację japońskiej artystki Chiharu Shioty, z kolei w bardziej kameralnym otoczeniu można zapoznać się z wpływem myśli Aleksandra Jackowskiego na polskie kolekcje muzealne, a po chwili w Galerii plastyki nieprofesjonalnej przyjrzeć się pracom Pawła Wróbla, Jana Nowaka, Erwin Sówki czy Teofila Ociepki.         

Chętnych do odwiedzenia instytucja zaprasza w nowych godzinach otwarcia – obecnie ekspozycje można zwiedzać od godziny 12.00 do 18.00, a teren parkowy jest dostępny pomiędzy godziną 10.00 a 20.00. To nie jedyne zmiany. Bilety wstępu można zakupić w niższej cenie – biletu ulgowego, tj. 16 zł. Ponadto honorowane będą zakupione wcześniej wejściówki, z których goście nie mogli skorzystać w okresie wyłączenia instytucji. Jednocześnie Muzeum zachęca do kupowania biletów on-line, jak również do płatności bezgotówkowych.

W trosce o Państwa zdrowie zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych: zwiedzający nie skorzystają z obecnych na ekspozycjach multimediów i ekranów dotykowych. Ponadto czasowo nieczynne pozostaną przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka” (w budynku stolarni), czytelnia Biblioteki Muzeum Śląskiego oraz strefa dla dzieci, która znajduje się na poziomie -4 głównego gmachu. Warto również pamiętać, że Muzeum tymczasowo wycofało ofertę wydarzeń dla grup, a liczba osób odwiedzających wystawy jest limitowana zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Goście mogą korzystać z parkingu naziemnego (parking podziemny jest dostępny jedynie dla osób niepełnosprawnych) oraz z szafek depozytowych.    

Niezwykle istotne jest zachowanie odpowiednich standardów sanitarnych, dlatego w trosce o zdrowie gości i pracowników Muzeum wprowadziło bezdotykowy pomiar temperatury. Instytucja przygotowała również dozowniki z środkami do dezynfekcji rąk, które znajdują się zarówno przy wejściu, jak i przy wyjściu oraz w punktach kasowych. Wewnątrz budynków zwiedzający muszą pamiętać o obowiązkowym noszeniu maseczek oraz zachowywaniu dystansu.

Udostępnienie wystaw to drugi etap otwarcia Muzeum Śląskiego, bo już od ubiegłego tygodnia, od 26 maja możliwe jest korzystanie z aktywności na terenie zewnętrznym. Można wjechać na wieżę widokową dawnego szybu Warszawa II oraz zwiedzać z przewodnikiem teren dawnej kopalni ścieżką „Byzuch u Ferdynanda” (obie oferty dla maksymalnie 4 osób). Wolny czas goście Muzeum Śląskiego w dalszym ciągu mogą spędzać w ogrodzie społecznym oraz włączać się aktywnie do zabawy „Industrialna Podróż – quest”.

Counting memories fot Sonia Szelag wl Muzeum Slaskie

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3