Ponad 1,1 mld zł z tarczy antykryzysowej trafiło do śląskich przedsiębiorców

Csm Bledy we wnioskach do ZUS a89aa1a48a

Redakcja

5 czerwca 2020

Ponad 1,1 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej trafiło dotąd do przedsiębiorców z woj. śląskiego poprzez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – podała w czwartek rzeczniczka śląskiego ZUS. To łączna kwota zwolnień ze składek i wypłaconych świadczeń postojowych w tym regionie.

Jak przypominał na wtorkowej konferencji prasowej wojewoda śląski, na rządową tzw. tarczę antykryzysową składają się trzy dotąd przyjęte pakiety rozwiązań; czwarty jest obecnie procedowany. Trzy główne instytucje zaangażowane we wdrażanie tarcz, to: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz Polski Fundusz Rozwoju.

ZUS zapewnia m.in. możliwość zwolnień z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj oraz świadczenia postojowe. Urzędy pracy oferują wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na ochronę miejsc pracy, niskooprocentowane pożyczki z Funduszu Pracy czy dofinansowanie części kosztów działalności oraz wynagrodzeń. PFR zapewnia subwencje dla firm oraz inne formy ich finansowania

Jak przekazała w czwartek rzeczniczka śląskiego ZUS Beata Kopczyńska, woj. śląskie jest drugie w Polsce, zaraz po mazowieckim, pod względem wysokości umorzonych składek ZUS i wypłaconych świadczeń postojowych w ramach tarczy antykryzysowej.

Czytaj także: 1 mln zł na unowocześnienie laboratorium badającego pod kątem koronawirusa

W sześciu oddziałach Zakładu w woj. śląskim o zwolnienie ze składek wnioskowało 196 tys. firm. Łączna kwota zwolnienia za marzec i kwiecień przekroczyła 848 mln zł; w całej Polsce to ponad 7,3 mld zł.

Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek, mają czas na złożenie wniosku do 30 czerwca. Powinni także w tym czasie złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres od marca do maja 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania.

Ponadto ZUS cały czas realizuje wypłatę świadczenia postojowego. Do 3 czerwca śląskie oddziały Zakładu zrealizowały 145 tys. wypłat na kwotę przekraczającą 284 mln zł. O takie wsparcie mogą ubiegać się osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. W regionie o postojowe stara się ponad 172 tys. osób, z czego zdecydowana większość to osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Do 28 maja br. z dystrybuowanych przez PFR subwencji na łączną kwotę 5,035 mld zł skorzystało w regionie 27 565 firm, zatrudniających 236 107 pracowników. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3