Poczta Polska zaprezentowała znaczek z okazji 800-lecia Mikołowa

znaczek z okazji 800-lecia Mikołowa

Redakcja

10 grudnia 2022

9 grudnia br. Poczta Polska zaprezentowała najnowszy znaczek pocztowy emisji „Mikołów”. To wyjątkowe wydawnictwo filatelistyczne wpisuje się w obchody 800-lecia istnienia jednego z najstarszych miast Śląska.

Uroczystość prezentacji znaczka miała miejsce 9 grudnia w sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wydarzenie objął patronatem Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski.

Na znaczku przedstawiono neorenesansowy ratusz w Mikołowie, który położony jest przy zachodniej pierzei Rynku. W grafice koperty FDC autor emisji Adam Kultys zaprezentował fragment wnętrza bazyliki św. Wojciecha, w której znajdują się m.in. obrazy Męki Pańskiej Jana Bochenka z 1868 roku, XIX-wieczne witraże z tzw. szkoły krakowskiej oraz zabytkowe organy pochodzące z 1862 roku, wykonane przez Johanna Matthiasa Vinzenza Haasa. Grafika datownika to historyczny herb Mikołowa, który swoją symboliką nawiązuje do dawnych pieczęci miejskich z XV-XVIII w. Każda z nich posiada rysunek hełmu rycerskiego z opuszczoną przyłbicą i pękiem piór.

W uroczystej prezentacji znaczka wzięli m.in. Adam Gawęda – Poseł na Sejm RP, Dorota Tobiszowska – Senator RP, Jan Chrząszcz – Wicewojewoda Śląski, Wiceprezesi Poczty Polskiej Wiesław Włodek i Robert Dołęga. Wśród licznych gości wydarzenia znaleźli się także radni wojewódzcy, powiatowi (Powiatu Mikołowskiego), radnych miejskich miast i gmin Powiatu Mikołowskiego oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Przez osiem wieków Mikołów uczestniczył w dziejowych przemianach, które ukształtowały obecny wizerunek Górnego Śląska. Miasto stało się istotnym ośrodkiem kultu religijnego – w 2008 roku Ojciec Święty Benedykt XVI wyniósł kościół św. Wojciecha do godności bazyliki mniejszej. W Miko-łowie powstała również pierwsza polska drukarnia na Śląsku, w której Karol Miarka drukował „Katolika”. Budząca świadomość narodową działalność wydawnicza mikołowskich drukarzy i ich aktywność społeczna miały duży wpływ na rozwój polskich stowarzyszeń oraz wyniki wyborów na Śląsku – w 1922 r. Mikołów wraz z częścią Górnego Śląska znalazł się w granicach II Rzeczypospolitej – powiedziała Izabela Kloc, Poseł do Parlamentu Europejskiego.
Poczta Polska od wieków towarzyszy Polakom w ich najważniejszych momentach dziejowych. Honorujemy bohaterów narodowych, ludzi zasłużonych dla Ojczyzny, ale także przypominamy istotne wydarzenia, które miały wpływ na dzisiejszych obywateli Polski. Niewątpliwie jubileusz powstania miasta jest jednym z najważniejszych momentów dla lokalnej społeczności. Niewiele miast na Śląsku może poszczycić się 800-letnią historią. Świadkami dziejów są zabytki architektury miejskiej, które opowiadają o tradycjach, zaangażowaniu i oddaniu, jakim wykazały się pokolenia mikołowian w rozwój ich małej Ojczyzny. Nasz nowy znaczek jest swoistym podziękowaniem za trud ich pracy. Mam nadzieję, że przypadnie on do gustu wszystkim naszym klientom – stwierdził wiceprezes Wiesław Włodek.

O znaczku:

Autor projektu: Adam Kultys
Liczba znaczków: 1
Wartość: 3,90 zł
Nakład: 144 000 szt.
Technika druku: offset
Format znaczka: 43 x 31,25 mm
Papier: fluorescencyjny
Arkusz sprzedażny: 12 znaczków
Data wprowadzenia do obiegu: 9 grudnia 2022 r.

znaczek z okazji 800-lecia Mikołowa

powiązane artykuły:

Arkusz slask
Wiadomości 16 czerwca 2022

20 czerwca br. Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy „100. rocznica powrotu Górnego Ślą

2022 03 25 BP 37
Wiadomości 27 marca 2022

W piątek, 25 marca br., Poczta Polska wprowadziła do obiegu specjalny znaczek pocztowy emisji „Jeste

Hgr4dxsfgb
Wiadomości 13 czerwca 2022

W 2022 roku przypada setna rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski. Na terenie nowopowstałe

AK FDC montaz
Wiadomości 15 lutego 2022

Dziś mija 80. rocznica powołania Armii Krajowej – największej w czasie II wojny światowej podziemnej

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3