Jesteśmy z Wami! – specjalny znaczek wyrazem wsparcia dla Ukrainy

2022 03 25 BP 37

Redakcja

27 marca, 2022

W piątek, 25 marca br., Poczta Polska wprowadziła do obiegu specjalny znaczek pocztowy emisji „Jesteśmy z Wami!”, jako wyraz wsparcia, szacunku i solidarności z walczącąo wolność i niepodległość Ukrainą. Ten unikatowy walor w nakładzie 3 mln sztuk trafił do placówek pocztowych w całym kraju.

Prezentacja wyjątkowego znaczka miała miejsce 25 marca br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W uroczystości wzięli udział wiceminister Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot i Oleh Kuts, radca-minister, zastępca ambasadora Ukrainy w Polsce.

"Najazd Rosji na Ukrainę zburzył spokój na świecie. Zmienił życie nas wszystkich, a nade wszystko los obywateli Ukrainy. Polacy doświadczyli wojny, wiedzą jak szybko niweczy ona dokonania pokoleń i jak głębokie rany zostawia" – powiedział w czasie prezentacji nowego znaczka Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef polskiej dyplomacji. 

"Może właśnie dlatego, że mamy w pamięci bolesne doświadczenie wojen XX wieku, naturalnym odruchem Polski i Polaków wobec Ukrainy i Ukraińców jest bezwarunkowa solidarność i wsparcie. Ich symbolem są ściskające się dłonie, widoczne zna znaczku" - podkreślił. 

"Ukraina padła ofiarą haniebnego aktu agresji ze strony Rosji. Z dnia na dzień świat naszych sąsiadów legł w gruzach. Musieli chwycić za broń, by ratować to co najcenniejsze: życie swoje i swoich bliskich, domy, w których mieszkali oraz wartości, w które wierzą. Tysiące osób straciło życie. Miliony kobiet, dzieci i osób starszych musiało opuścić swój kraj szukając schronienia, także pod gościnnym polskim dachem. Ci którzy pozostali, bohatersko stawiają opór najeźdźcy, dając światu bezcenną lekcję odwagi, umiłowania wolności i suwerenności. Dziś do nich wszystkich kierujemy nasze przesłanie: nie jesteście osamotnieni – jesteśmy z Wami! Zwyciężycie!"– mówi Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej

Przedstawiony na znaczku, autorstwa Pawła Myszki, uścisk dwóch dłoni w barwach narodowych Polski i Ukrainy ma podkreślić jedność, uwypuklić wspólnotę wyznawanych wartości i zapowiedzieć zaangażowanie w odbudowę nowej niepodległej Ukrainy, po zakończeniu rosyjskiej okupacji. Nazwa emisji „Jesteśmy z Wami!", w dwóch wersjach językowych - po polsku i ukraińsku, znalazła się w centralnej części kompozycji grafiki. Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napis: POLSKA.

Oprócz znaczka do obiegu trafia również koperta FDC (Pierwszego Dnia Obiegu). Grafika na kopercie przedstawia stojąca na Placu Niepodległości, popularnie zwanym Majdanem, rzeźbę bogini Brzegini (ukr. Berehynia) symbolizującą niezależność Ukrainy i upamiętniają uzyskanie niepodległości.

"Ciesząc się wolnością i niepodległością swojej ojczyzny, nie możemy udawać, że obecna sytuacja w świecie nas nie dotyczy. Nikt inny – jak właśnie Polacy – tak doskonale nie rozumie potrzeby walki z okupantem. Wspólnota korzeni chrześcijańskich oraz wyznawania tych samych – najważniejszych dla człowieka – wartości: ochrony życia i zdrowia sprawia, że zryw solidarnościowy milionów Polaków, jest tak nieprawdopodobny. Świat patrzy na nas z niedowierzaniem, a my wiemy, że pomoc Ukrainie nie jest wykalkulowaną polityczną koniecznością, ale przede wszystkim potrzebą serca. I tę potrzebę serca manifestuje ten wyjątkowy znaczek obiegowy"– mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

"Jesteśmy z Wami Bracia Ukraińcy i obiecujemy, że możecie na nas liczyć również w przyszłości"– dodaje.

Wprowadzenie emisji do obiegu w tak krótkim czasie było możliwe głównie dzięki ogromnemu zaangażowaniu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która zrealizowała zamówienie na produkcję wielomilionowego nakładu w rekordowym tempie.

"Nie pozostajemy obojętni na cierpienia, jakie dotknęły naszych sąsiadów. W obliczu kryzysu humanitarnego wywołanego toczącą się wojną każdy wyraz wsparcia dla walczącej Ukrainy jest ważny. Za pośrednictwem tego waloru, wyprodukowanego w murach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, manifestujemy naszą solidarność z narodem ukraińskim. To znaczek szczególny, który z jednej strony wyraża nasz podziw dla odwagi i waleczności Ukraińców, a z drugiej zapewnia o naszym wsparciu dla wszystkich, którzy zostali zmuszeni do ucieczki i poszukiwania bezpiecznego schronienia. Jako naród stajemy na wysokości zadania, niosąc pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy w każdym zakątku naszego kraju. Chcemy, żeby ci, którzy pozostali aby walczyć, wiedzieli, że ich mamy, żony, dzieci są bezpieczne i otoczone opieką" – mówi Maciej Biernat, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.9µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3