Mysłowice: Polsko-ukraińska integracja przy kawie i ciastku [Wideo]

20220316 154219

Redakcja

27 marca, 2022

Do Mysłowic przyjechało już ponad tysiąc obywateli Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Dla niektórych Mysłowice są wyłącznie przystankiem w dalszej podróży, jednak jest wśród nich także wiele takich osób, dla których to miasto stanie się na jakiś czas drugim domem. Z myślą o nich w kawiarni Artnova powstało minicentrum integracji społecznej.

Inicjatywa polega na organizacji spotkań poświęconych różnym formom pomocy, wsłuchiwaniu się w potrzeby gości z Ukrainy, a także udzielaniu wszelkich informacji urzędowych. Jednak najważniejszą kwestią jest właśnie wspólnie spędzony czas i integracja, dzięki której łatwiej będzie im się odnaleźć w nowym miejscu.

"Planujemy ich gościć, zapraszać różnych animatorów. Aby te mamy, które gdzieś tam uciekają, cały czas mają dziecko u boku, miały chwilę wytchnienia, mogły napić się kawy w innym otoczeniu. Wiadomo, przebywają w hostelach, różnych domach tymczasowych. Tam nie ma warunków i miejsca do spotkań. Chcemy, aby te rodziny się poznawały, ale przede wszystkim też, przy współpracy z różnymi instytucjami i wieloma ludźmi dobrej woli, pragniemy poznawać ich bieżące potrzeby" – mówi Justyna Kleser, właścicielka kawiarni Artnova.

A potrzeby są różne. Oprócz rzeczowych, ważne jest także wsparcie psychologiczne, medyczne czy choćby pomoc w odnalezieniu się w codziennych czynnościach.

"Będziemy też myśleć nad wycieczkami, fajnymi trasami z właśnie tłumaczami i z ludźmi, którzy pomogą nam przełamać tą barierę językową, która jest jakimś problemem, ale nie takim do rozwiązania. Chcemy się skupić na takiej ludzkiej pomocy – człowiek człowiekowi" – mówi Marcel Sobota, koordynator akcji.

Spotkania integracyjne w kawiarni Artnova odbywają się dwa razy w tygodniu: w każdy poniedziałek między godziną 15.00 a 16.30 i 16.30 a 18.00 oraz w środy w godzinach od 15.00 do 18.00.

Dodatkowym akcentem podczas środowych wydarzeń są animacje dla dzieci. Ze względu na coraz większe zainteresowanie, organizatorzy proszą o zgłaszanie chęci uczestnictwa na facebooku Artnovej lub pod numerami telefonów: +48 883 927 420 lub +48 506 120 097.

 

Źródło: itvm.pl - Telewizja o Mysłowicach

20220316 155535

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.7µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3