Przyjrzeliśmy się aktywności posłów do Parlamentu Europejskiego z województwa śląskiego. Jest ich siedmioro. Kto pracuje najciężej? Komu wydaje się, że już nic nie musi? A może ktoś został europosłem tylko dla dużych pieniędzy?
Parlament Europejski składa się z 705 posłów z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Wybierani są w powszechnych wyborach bezpośrednich na okres pięciu lat. Aktualnie trwa IX kadencja, a ostatnie wybory obyły się w 2019 roku. Kolejny raz europosłów wybierzemy w 2024 roku. Oznacza to, że za nami jest już półmetek obecnej kadencji.
Dlatego przyjrzeliśmy się aktywności parlamentarnej europosłów z województwa śląskiego. W Parlamencie Europejskim nasz region reprezentuje siedmioro posłów. Izabela Kloc, Jadwiga Wiśniewska i Grzegorz Tobiszowski startowali z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W PE należą do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jako Lewica województwo śląskie w Europie reprezentują Marek Balt i Łukasz Kohut. Obaj należą do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. Jan Olbrycht i Jerzy Buzek z Platformy Obywatelskiej działają w PE w strukturach Europejskiej Partii Ludowej.
Na nasze pytania odpowiedzi udzielili: Jadwiga Wiśniewska, Łukasz Kohut, Jan Olbrycht oraz Marek Balt.
Jadwiga Wiśniewska najaktywniejszym europosłem
Według raportu Eulytix Annual Report (2020-2021) Jadwiga Wiśniewska jest najaktywniejszym posłem do Parlamentu Europejskiego z województwa śląskiego w IX kadencji. Jest również najaktywniejszym koordynatorem w komisji FEMM.
Potwierdzają to liczby. Do 11 marca 2022 roku wystąpiła 105 razy na posiedzeniu plenarnym. Jest autorką lub współautorką 170 projektów rezolucji. Zadała w sumie 41 pytań (pisemnych i ustnych). Jako sprawozdawca i kontrsprawozdawca przedstawiła w sumie 20 raportów i 32 opinie. Wzięła udział w 99,42 proc. głosowaniach. Pracuje w sześciu grupach i komisjach, z czego jest wiceprzewodniczącą Intergrupy ds. Dobrostanu Zwierząt oraz wiceprzewodniczącą Delegacji do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE
Należy podkreślić również jej wysoką aktywność w działalności samorządu województwa śląskiego. Współpracuje z marszałkiem województwa Jakubem Chełstowskim i wspiera zarząd woj. śląskiego przy różnych projektach. Otwierała m.in. Europejski Kongres Przyszłości na Stadionie Śląskim. Organizuje również wydarzenia i konkursy w naszym regionie, które mają na celu szerzenie wiedzy historycznej o Polsce. Jednym z przykładów jest konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.
Aktywna Lewica
Nietrudno nie zauważyć również dużej aktywności Łukasza Kohuta. Chociaż ma mniej wystąpień podczas debat od Jadwigi Wiśniewskiej (do 21 marca 2021: 92), to również może pochwalić się wynikiem 99 procent udziału w głosowaniach. Łukasz Kohut pracuje w trzech komisjach Parlamentu Europejskiego.
Podczas IX kadencji złożył 8 projektów rezolucji oraz 76 zapytań pisemnych i ustnych. W ostatnich dniach razem z Radosławem Sikorskim zaapelował do PE o nazwanie Putina „zbrodniarzem wojennym”. Europoseł z Rybnika aktywnie działał na terenie Górnego Śląska podczas ubiegłorocznego spisu powszechnego. Zachęcał wówczas do wybierania w kwestionariuszu języka śląskiego i narodowości śląskiej. W Katowicach-Nikiszowcu otworzył „Śląską Ambasadę”.
Wysokim poziomem udziału w głosowaniach może pochwalić się również Marek Balt, który obecnie jest skłócony z władzami Nowej Lewicy, a dokładnie z Włodzimierzem Czarzastym. Balt wziął udział w 96 procent głosowań. Złożył aż 313 poprawek do 40 aktów prawnych. Podczas debat plenarnych wystąpił tylko 11 razy. Pracuje w dwóch komisjach ENVI i ITRE. Zadał 14 pytań.
Starzy wyjadacze mają inne priorytety
Jan Olbrycht i Jerzy Buzek to najbardziej doświadczeni europosłowie z województwa śląskiego. Zasiadają w Parlamencie Europejskim nieprzerwanie od 2004 roku, czyli od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Jan Olbrycht skupia się bardziej na pracy organizacyjnej i administracyjnej w strukturach Europejskiej Frakcji Ludowej, w której jest wiceprzewodniczącym odpowiedzialnym za koordynacje legislacji oraz za przygotowanie oraz przeprowadzanie glosowań. Jest też jedynym posłem z Polski będącym pełnym członkiem grupy roboczej Parlamentu Europejskiego, która ma na celu monitorowanie opracowania i wdrażania Krajowych Planów Odbudowy.
Były burmistrz Cieszyna jest członkiem trzech komisji oraz przewodniczącym Intergrupy URBAN. Taką samą funkcję pełni w specjalnej grupie roboczej ds. dialogu międzykulturowego i religijnego. Jako europoseł IX kadencji wystąpił 17 razy podczas sesji plenarnej, złożył 4 projekty rezolucji i zadał trzy pytania. Jest autorem 2 sprawozdań i jednej opinii jako sprawozdawca. Jego biuro nie przesłało nam procentowego udziału w głosowaniach.
Niestety biuro Jerzego Buzka nie odpowiedziało na nasze pytania. Według oficjalnej strony PE, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i były premier Polski wystąpił 8 razy podczas debat w trwającej kadencji. Raz był sprawozdawcą opinii. Jest autorem lub współautorem 15 rezolucji. Zadał 6 pytań. Jest członkiem m.in. Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.
Kopanie w drzwi czy coś więcej?
Odpowiedzi na nasze pytania nie przesłali również Izabela Kloc i Grzegorz Tobiszowski. Europosłanka, podobnie jak Jadwiga Wiśniewska jest aktywna w mediach społecznościowych. Według strony Parlamentu Europejskiego, Kloc udzielała się w 30 debatach w IX kadencji. Jako sprawozdawca i kontrsprawozdawca złożyła w sumie 6 opinii i sprawozdań. Jest autorką lub współautorką 13 projektów rezolucji. Złożyła 16 zapytań.
Izabela Kloc swojej pracy skupia się przede wszystkim na obronie polskiego węgla, a także wartości rodzinnych uznawanych przez Kościół Katolicki. Uczestniczy w pracach Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii i Delegacji do Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE
U Grzegorza Tobiszowskiego w zakładce „wkład do debat parlamentarnych” widzimy tylko 13 pozycji. Jest autorem lub współautorem 11 projektów rezolucji. Złożył tylko trzy pytania. Kilkukrotnie udzielał się jako kontrsprawozdawca. To jeden z najskromniejszych dorobków europosłów IX kadencji z województwa śląskiego. Dlatego nic dziwnego, że po wpisaniu w wyszukiwarce internetowej frazy „Grzegorz Tobiszowski” wyświetlają się linki do wiadomości z listopada 2019 roku, kiedy to Tobiszowski zatrzasnął się na tarasie budynku Parlamentu Europejskiego i kopał w drzwi.