Perły kolejowego industrialu! Odkrywaj historię Kolejami Śląskimi… i zostań maszynistą

Perły kolejowego industrialu

Redakcja

9 kwietnia, 2023

Górnośląski industrial to rzecz oczywista niemal dla każdego turysty, który zwiedza nasz region. Kojarzony jest głównie z górnictwem, hutnictwem, czasem również z zakładami koksowniczymi lub pogórniczymi hałdami. To jednak nie wszystko, ponieważ jedną z najważniejszych gałęzi górnośląskiego industrialu jest kolejnictwo i to właśnie kolej możecie zwiedzać… podróżując Kolejami Śląskimi.

Wąskim torem w przygodę!

Wysiadając na stacji kolejowej w Bytomiu lub w Miasteczku Śląskim możecie rozpocząć podróż najdłuższa, nadal aktywną koleją wąskotorową. Jest to atrakcja niemal kultowa dla mieszkańców Bytomia, Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego, ale z niewiadomych względów często pomijana wśród turystów spoza regionu. Oczywiście każdy chce zjechać pod ziemię, zobaczyć pracę górnika, od niedawna również zobaczyć, jak funkcjonowała chorzowska huta w Muzeum Hutnictwa, ale dlaczego nie spojrzeć na „katedrę industrialu” z pokładu maleńkiego, bardzo klimatycznego pociągu dawnych linii wąskotorowych? Tego nie znajdziecie w żadnym innym regionie naszego kraju!

Linia łącząca Bytom i Miasteczko Śląskie to tylko część dawnych, niezwykle gęstych sieci połączeń wąskotorowych łączących zakłady przemysłowe Górnego Śląska i nie tylko. Do dziś przetrwały dwa funkcjonujące turystycznie połączenia. Wspomniane połączenie z Bytomia daje nam możliwość przejechania tuż pod samą Elektrociepłownią Szombierki (dawną Kraftwerk Oberschlesien), następnie obok funkcjonującej kopalni KWK Bobrek oraz wśród pokopalnianych, pagórkowatych krajobrazów na południe od Tarnowskich Gór. Na horyzoncie dostrzeżecie również wieżę wyciągową Kopalni Zabytkowej w Tarnowskich Górach, wpisanej na światową listę dziedzictwa UNESCO! Podróż kończymy w Miasteczku Śląskim oraz nad Zalewem Nakło-Chechło będącym pozostałością… kopalni piasku.

Kolej inspiruje

Wśród kolejowych perełek naszego województwa nie brakuje obiektów infrastruktury jak zabytkowe dworce kolejowe, nastawnie (w tym zabytkowa nastawnia bramowa „Bt” w Bytomiu), a także obiekty czekające na swoją „drugą” młodość jak lokomotywownie, czy hale naprawcze. W wielu miejscach, jak Tarnowskie Góry znajdziecie stare lokomotywy – parowozy i elektrowozy stanowiące dziś pomniki minionej epoki.

Wszystko to może stanowić inspirację do podjęcia ważne decyzji, jaką jest rozpoczęcie kariery maszynisty. Możecie podróżować przez nasze województwo, kierując nowoczesnmi pociągami Kolei Śląskich! Niczym dawni kolejarze ubierać swój mundur, a następnie wyruszać w drogę podziwiając wschody i zachody słońca nad górnośląskim krajobrazem. Dawniej trzeba było rozpocząć naukę w szkole kolejowej, dziś wystarczy zapisać się do Ośrodka Szkoleniowego Maszynistów przy Kolejach Śląskich i zostać najważniejszą osobą w pociągu!

industrial kolejowy śląsk

powiązane artykuły:

zwiedzanie śląska pociągiem
Turystyka 17 stycznia, 2023

Czy kiedykolwiek zabytki industrialu budziły Waszą wyobraźnię? Upiorne wnętrza wielkich hal, masz

turystyka kolejowa na śląsku
Turystyka 15 stycznia, 2023

Jak często podróżujecie pociągami tylko dlatego, aby podróżować pełnymi wspaniałych panoram linia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.3µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3