Partia Razem chce przywrócenia połączenia Kolei Śląskich do Bohumina

311145462 431680839052558 1609391223048857294 n
Kastelik

Szymon Kastelik

10 października, 2022

Razem apeluje do Kolei Śląskich i władz województwa śląskiego o przywrócenie połączenia kolejowego do Bohumina. Według posła Macieja Koniecznego, osoby zainteresowane dojazdem do i z Bohumina muszą dzisiaj kupować droższe bilety na PKP Intercity.

Na początku pandemii Koleje Śląskie zrezygnowały z trasy Katowice - Bohumin (ostatnim przystankiem były Chałupki). Powodem były różne regulacje prawne w Polsce i Czechach dot. stanu epidemii oraz kwarantanny. Po trzech miesiącach przywrócono połączenie. W 2021 ponownie zawieszono to połączenie. W kwietniu 2022 roku informowaliśmy, że Koleje Śląskie zdecydowały się na podtrzymanie decyzji o wstrzymaniu kursowania transgranicznych pociągów regionalnych przez przewoźników Koleje Śląskie i České Dráhy.

Jak tłumaczył ówczesny p.o. rzecznika prasowego Kolei Śląskich, powodem takiej decyzji była zbyt mała liczba podróżnych na odcinku Chałupki-Bohumin. Decyzja KŚ - Została podjęta mając na uwadze aktualne uwarunkowania techniczne oraz wymagania dot. znajomości języka czeskiego. Ponadto nawet w okresie przed pandemią notowaliśmy bardzo niskie potoki pasażerskie na przedmiotowej relacji - informował w kwietniu naczelnik Działu Obsługi Pasażera.

Dodał, że wg danych statystycznych to 5 podróżnych na pociąg, a to niesie za sobą niski wolumen sprzedaży. Ponadto na decyzję Kolei Śląskich wpływ miała spółka PKP Intercity, która na tej samej trasie ma aktualnie 12 połączeń międzynarodowych. 

We wrześniu partia Razem rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją dot. przywrócenia połączeń Kolei Śląskich do Bohumina. Poseł Maciej Konieczny stwierdził, że Koleje Śląskie muszą przywrócić tę trasę, ponieważ mieszkańcy mogą w tej chwili korzystać wyłącznie z droższego PKP Intercity, bez możliwości kupna biletu przez Internet. 

- Jako Razem postulujemy o wznowienie połączenia do Bohumina - obecna trasa linii S71 od 2021 roku kończy bieg w polskich Chałupkach. Mamy nadzieję, że Marszałek i Koleje Śląskie wysłuchają nas oraz mieszkańców w tej ważnej sprawie, a poparcie wyrażone poprzez podpisanie naszej petycji udowodni władzom, że ta linia jest bardzo potrzebna! - informuje partia, która przez dwa tygodnie zbierała podpisy pod petycją do Kolei Śląskich oraz Marszałka Województwa Śląskiego w sprawie przywrócenia taniej regionalnej linii kolejowej z Katowic/Raciborza do czeskiego Bohumina.

W minioną sobotę, 8 października Razem podsumowało zbiórkę podpisów. - Przyzwyczailiśmy się do tego, że granice w Europie praktycznie nie istnieją. Ale z jakiegoś powodu nadal nie potrafimy tego osiągnąć przez kolej - powiedział we Wodzisławiu Śląskim Maciej Konieczny. On i śląscy działacze Razem zebrali ponad 800 fizycznych i internetowych podpisów pod apelem. W poniedziałek chcą przekazać petycje do zainteresowanych organów. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3