Parkuj, jedź i nie stój w korku. Czy warto zmieniać codzienne nawyki?

Parkuj jedź i nie stój w korku czy warto zmieniać codzienne nawyki

Redakcja

5 kwietnia 2023

Drogie strefy płatnego parkowania, przepełnione parkingi, korki na drogach wjazdowych i wyjazdowych, zatory, wypadki i wiosenne dziury w nawierzchni. A mimo wszystko nadal transport samochodowy jest codziennym nawykiem większości codziennie podróżujących do pracy Polaków. Czy to najlepszy wybór? Okazuje się, że niekoniecznie.

Parkuj, jedź i odpoczywaj!

Parkingi Park&Ride, a także nowoczesne Centra Przesiadkowe to nie tylko rozwiązania, które z sukcesem wdrażano w Zachodniej Europie, ale także możliwość odciążenia dróg, a także poprawa jakości życia w regionie. Możliwość pozostawienia samochodu i zamienienia go na komunikację kolejową jest wyborem nowoczesnym, choć dla wielu podróżnych to zmiana codziennego nawyku. Czy warto?

Zastanówmy się, codziennie pracujemy w stresie, bardzo szybkim tempie działania pod presją czasu, presją finansową oraz coraz większych wymaganiach. Wsiadając za kierownicę samochodu, nie staramy się wyciszyć, uspokoić i choć na moment zagłębić się w muzykę, książkę, a może nawet w oglądany na tablecie serial. Jesteśmy ciągle skupieni na pokonywanej trasie. Wracamy zestresowani w szczególności, gdy trafimy w sam środek zakorkowanego miasta. To nie jest dobry sposób na zwolnienie tempa, a ma to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo i komfort życia, ale także na nasze zdrowie.

Kreatywnie w trasie.

Podróż pociągiem daje możliwość działania kreatywnego, niezwiązanego z ciągłym trybem czuwania, możemy nawet zdrzemnąć się na chwilę, czego przecież nie możemy spróbować, prowadząc samochód. Oczywiście możemy puścić muzykę na samochodowych głośnikach, posłuchać audiobooka, ale nadal skupiamy się na bezpiecznym dotarciu do domu, nie zaś na samej fabule. Przecież o wiele lepiej słucha się powieści czytanej, patrząc przez okno pociągu, niż ciągle ruszając i zwalniając w korku na drodze „ekspresowej”.

Miasto dla pieszych, czyli kolej zastępuje samochód.

Ekologia to argument, który wielu traktuje jako „dodatek” moralny do wyboru niskoemisyjnych podróży. A jednak wolimy miasta, w których przestrzeń jest dostępna dla mieszkańców, ciszę przedmieść i parków, dzikość lasów. Jak udowodniły obwodnice miast, wyciszenie centrów to początek do prawdziwego „oddania” mieszkańcom przestrzeni miejskiej. Jeżeli wybierzemy transport kolejowy, dokładamy kolejną cegiełkę w kierunku miasta dostępnego mieszkańcom, nierozjeżdżonego samochodami i nieokrytego drogowym smogiem.

powiązane artykuły:

centra przesiadkowe na Śląsku
Lokalne 8 lutego 2023

Nie możecie rozstać się z samochodem? Niestety w Waszej okolicy nie ma przystanku lub dworca kole

ślad węglowy
Lifestyle 31 stycznia 2023

Jeżeli często podróżujecie w Beskid Śląski, lasy lublinieckie, lub nawet do Parku Śląskiego zapew

przewożenie roweru w pociągach kolei śląskich
Turystyka 16 stycznia 2023

Wiosna tuż tuż, a więc czas odkurzyć rowery, nasmarować łańcuchy, napompować opony! Pamiętajcie,

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.7µg/m3