Nowy bebok na mapie Katowic

Bebok katowice

Redakcja

21 czerwca 2024

W czwartek 20 czerwca 2024 r. do rodziny katowickich beboków dołączyła kolejna postać – Bebok Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, którego znaleźć można przechadzając się wzdłuż Rawy obok budynku Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych, przy ul. Bogucickiej 5. Jego imię poznamy nieco później – zostanie wyłonione na podstawie zgłoszeń.

Historia katowickich beboków w przestrzeni miejskiej sięga 2018 roku, kiedy to artysta z Nikiszowca, Grzegorz Chudy namalował pierwszego beboka na zamówienie swojej córki. Inspirację do tego pomysłu stanowiły tradycja i historia regionu, jak również pasja i kreatywność samego artysty. Także Bebok Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach powstał we współpracy z tym katowickim artystą. Najpierw, zanim został odlany z brązu przez Pracownię Rzemieślniczą Silesia Castings, doczekał się oczywiście swojej akwareli jego autorstwa, z charakterystycznym dla artysty balonikiem w tle. Swój udział w projekcie miała także zatrudniona w uniwersytecie graficzka, Małgorzata Mucha, która przygotowała wstępny szkic.

- „Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach z dumą dołącza dzisiaj do grona jednostek, które posiadają własną figurkę. Nasz bebok zaczytuje się w lekturze. Dąży do zdobywania wiedzy i wzrostu kompetencji. Zbieranie, analizowanie, przetwarzanie i wizualizowanie wyników badań ekonomicznych to jego codzienność, rozsiadł się w nich jak w wygodnym fotelu. Dąży do ciągłego rozwoju zawodowego i osobistego, wzrostu efektywności, podobnie jak nasza uczelnia." – mówiła rektor, prof. Celina M. Olszak podczas prezentacji beboka.
- „Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach od wielu lat silnie utożsamia się z regionem, w którym funkcjonuje. Odsłonięcie beboka naszej uczelni to wyjątkowy dzień, ponieważ również przez to działanie stajemy się częścią śląskiej legendy i folkloru. Wydarzenie to jest nie tylko symbolicznym gestem, ale też wyrazem naszej dumy z bogatej historii i tradycji Śląska. Liczymy na to, że ten uroczy stwór na stałe wpisze się w krajobraz naszego regionu, stając się symbolem szczęścia i pomyślności. Wierzę, że Bebok UE Katowice stanie się nie tylko atrakcją dla studentów i turystów, ale również przyniesie wiele radości i będzie nam przypominać o sile wspólnoty i śląskich wartości!" – kontynuowała prof. Olszak podczas odsłonięcia figurki.

Przypuszcza się, że ci którzy dotkną wykresu, na którym rozsiadł się Bebok Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, będą płacić niższe podatki. Nie jest to informacja potwierdzona, niemniej warto ją sprawdzić.

Propozycję imienia uniwersyteckiego beboka będzie mógł zgłosić każdy – w pierwszej kolejności taką możliwość mieli uczestnicy Rektorskiego Dnia dla Rodziny, podczas którego nastąpiło odsłonięcie tej śląskiej figurki. Uczelnia zapowiedziała jednak, że poprzez formularz opublikowany na stronie internetowej uczelni propozycje będą mogli niebawem przesyłać wszyscy zainteresowani - do końca czerwca.

Beboki są postaciami związanymi z legendami i folklorem śląskim. Niegdyś uważane były za groźne kudłate stworzenia, które „pomagały" rodzicom w wychowywaniu ich dzieci, jednak obecnie są urocze i pełne humoru. Zaskarbiają sobie tym samym sympatię zarówno najmłodszych, jak i starszych mieszkańców miasta, a także turystów oraz miłośników sztuki i kultury.

Dostępna jest specjalna mapa, a także trasy zwiedzania beboków. Rodzina beboków systematycznie powiększa się od 2021 roku. Aktualnie liczy już ponad 60 figurek na terenie samych Katowic, spośród których każda ma swoją własną historię i tożsamość. Beboki na stałe wpisały się już w miejski krajobraz, ciesząc się dużą popularnością.

Bebok Uniwersytetu Ekonomicznego zostanie oczywiście wpisany na Katowicki Szlak Beboków i każdy „łowca beboków" będzie mógł odbić stempel w swojej specjalnej niebieskiej książeczce wydawanej przez Miasto Katowice, na kartce czy we własnym notesie. Będzie to jednak możliwie dopiero wtedy, gdy uczelnia nada mu wybrane w plebiscycie imię. Zebranie ponad połowy dostępnych stempli z imionami beboków umożliwia z kolei otrzymanie specjalnej odznaki łowcy beboków, której odbiór możliwy jest w „Atelier z akwarelami" na Nikiszowcu.

powiązane artykuły:

Łowca beboków
Lokalne 15 lutego 2024

Mieszkańcy Katowic i turyści mogą spacerować Katowickim Szlakiem Beboków oraz podziwiać p

Przy przebudowanym punkcie przy ul Bankowej stanął kolejny bebok Fot D Czapla
Lokalne 17 listopada 2023

Wrocław ma swoje Krasnale, a Katowice mają swoje Beboki. W stolicy województwa śląskiego pojawiła

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

29 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3