Zostań łowcą katowickich beboków

Łowca beboków

Redakcja

15 lutego 2024

Mieszkańcy Katowic i turyści mogą spacerować Katowickim Szlakiem Beboków oraz podziwiać popularne figurki, które coraz liczniej pojawiają się na ulicach miasta. Poza robieniem pamiątkowych zdjęć przy figurkach, możliwe jest również zbieranie stempli, za które otrzymać można odznakę łowcy beboków.

Katowickie beboki pojawiły się z inicjatywy Grzegorza Chudego - filologa, muzyka, plastyka oraz popularyzatora gwary i kultury śląskiej, który od urodzenia jest związany z Katowicami.

Obecnie w mieście znajdują się 44 figurki, jednak nie jest to liczba docelowa. W niedalekiej przyszłości swojego beboka zyska także Podlesianka Katowice. Każda figurka stanowi przystanek na unikatowym szlaku. Dzięki niemu można poznać przeróżne budynki, miejsca rekreacji, punkty gastronomiczne czy usługowe. Każdy bebok ma swoje unikatowe imię – w przypadku niektórych figurek wybrali je mieszkańcy Katowic.

- Tak pozytywny odbiór beboka i skala zainteresowania figurkami są dla mnie miłym zaskoczeniem. Cieszę się też, że kolejne figurki pojawiają się w mieście z inicjatywy samych mieszkańców. Wierzę, że dzięki temu katowiczanie będą się czuć z nimi bardziej związani – mówi Grzegorz Chudy.

Jak zdobyć odznakę łowcy?

Na największych miłośników beboków czeka odznaka łowcy beboków. Przyznawana jest ona za zebranie więcej niż połowy dostępnych stempli z imionami beboków (aktualnie jest to 19 stempli). Stemple należy zbierać w specjalnej niebieskiej książeczce wydanej przez Miasto Katowice. Można je także kolekcjonować na kartce lub w notesie. Szczegółowa lista miejsc, w których wbijane są stemple znajduje się na facebooku na profilu Beboki z Katowic.

- W Centrum Informacji Turystycznej dostępna jest specjalna książeczka, w której można zbierać pieczątki. Katowicki Szlak Beboków to jeden z pomysłów na to, jak wykorzystać sympatyczne stworki do zwiedzania miasta. Zbieranie pieczątek jest świetną okazją do jego poznawania – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Odbiór odznaki możliwy jest tylko w „Atelier z akwarelami” na Nikiszowcu (ul. Czechowa 10/9) w godzinach otwarcia pracowni. Wiąże się to również z oficjalnym wpisem do Księgi Łowców Beboków, gdzie należy wpisać imię, nazwisko, rok i miasto, z którego się przyjechało. 

W odkrywaniu katowickich beboków przydatna jest aplikacja Katowice City Break. Pozwala ona na znalezienie figurek. Ponadto po podejściu na ok. 50 metrów od wybranej figurki istnieje możliwość wzięcia udziału w quizie i odpowiedzenia na pytanie dotyczące konkretnego beboka, co sprawia, że odkrywanie beboków może być traktowane jako gra rodzinna. 

powiązane artykuły:

Przy przebudowanym punkcie przy ul Bankowej stanął kolejny bebok Fot D Czapla
Lokalne 17 listopada 2023

Wrocław ma swoje Krasnale, a Katowice mają swoje Beboki. W stolicy województwa śląskiego pojawiła

Nowy Bebok fot M Malina
Lokalne 14 stycznia 2023

Kiedyś bebokami straszono dzieci, a dzisiaj to małe dzieła sztuki! Wrocław ma swoje krasnale, a K

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.8µg/m3 PM2.5: 6.9µg/m3